Ofensywa polityczna Szwecji nad Bałtykiem?

Łotwa jest ważnym partnerem Szwecji – podkreślił podczas wizyty w Rydze premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.

19.02.2011 18:10

Jak podaje serwis delfi.lv premier Szwecji zaznaczył, że Łotwa i Szwecja posiadają wielki potencjał dla rozwoju wzajemnych stosunków. „Przyjechawszy na Łotwę obserwowałem, jak do ryskiego portu wchodzi szwedzki prom, co potwierdza już istniejącą, owocną współpracę między dwoma krajami” – powiedział. Reinfeldt pochwalił również Łotyszy za sukcesy w walce z kryzysem ekonomicznym.

Premier Łotwy Valdis Dombrovskis poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania omawiane były perspektywy zarówno dwustronnej, jak i regionalnej współpracy, a także zagadnienia związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Dombrovskis podkreślił, że Szwecja jest największym inwestorem na łotewskim rynku, a zarazem wyraził zainteresowanie przyciągnięciem szwedzkich inwestorów nie tylko w te sektory, gdzie już inwestują (handel, pośrednictwo finansowe), lecz również w sektor przemysłowy. Przywódcy obydwu państw omówili również kwestie bezpieczeństwa energetycznego – dywersyfikację rynku gazu, a także projekt budowy terminalu LNG w Rydze.

Reinfeldt i Dombrovskis spotkali się po raz drugi w ciągu ostatniego miesiąca. 21 stycznia 2011 r. w Londynie odbył się pierwszy szczyt bałtycko-nordycki, w którym – oprócz premierów Szwecji i Łotwy – wzięli udział przywódcy Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Danii, Finlandii, Estonii i Litwy. Eksperci interpretują londyńskie spotkanie jako przejaw wytwarzania się nieformalnego bloku polityczno-wojskowego, który stanowi odpowiedź na rosnące wydatki zbrojeniowe w Rosji. 7 lutego 2011 Szwecja zawarła z Estonią bilateralny układ dotyczący współpracy w zakresie obronności.

 

Źródło: delfi.lv, rp.pl, wpolityce.pl

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.