Ocena stosunków polsko-rosyjskich przez ambasadora Rzeczpospolitej w Moskwie

W środę 5 stycznia ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski udzielił agencji informacyjnej Interfaks wywiadu zawierającego jego ocenę najważniejszych problemów w relacjach polsko-rosyjskich.

06.01.2011 19:25

Początkowe, drobniejsze kwestie omawiane w rozmowie dotyczyły m.in. zniesienia obowiązku wizowego dla mieszkańców Kaliningradu oraz możliwej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Rosji w związku z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Jeden z istotniejszych punktów wywiadu obejmował problematykę bezpieczeństwa. W odpowiedzi na pytanie o rozlokowanie na terenie Polski amerykańskiego oddziału wyposażonego w myśliwce F-16 i samoloty transportowe Hercules, a także baterii rakiet Patriot ambasador podkreślił, iż jest to przejaw normalnej współpracy wojskowej sojuszników i nie można uznać go za posunięcie wymierzone przeciwko Rosji. Jednocześnie Wojciech Zajączkowski przypomniał o zaniepokojeniu strony polskiej możliwym rozlokowaniem w rejonie Kaliningradu rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. Polski dyplomata przypomniał też niedawne rosyjskie manewry wojskowe - „Zapad” i „Ładoga”.

Odpowiadając na pytanie o budowę gazociągu Nord Stream ambasador podkreślił krytyczny stosunek strony polskiej względem tego przedsięwzięcia wskazując, iż jego realizacja sytuuje Polskę w roli ofiary „tarć na linii Moskwa-Kijów, Moskwa-Mińsk”. Jednocześnie ambasador Zajączkowski wskazał na brak uzasadnienia ekonomicznego dla uczestnictwa Rzeczypospolitej w budowie gazociągu wobec istnienia w naszym kraju gotowej infrastruktury przesyłowej. W podsumowaniu zagadnienia ambasador zwrócił uwagę na potrzebę dywersyfikacji źródeł gazu dostarczanego do Polski oraz możliwość wykorzystania własnych zasobów gazu łupkowego.

W kwestii poparcia Polski dla członkowstwa w Pakcie Północnoatlantyckim Gruzji i Ukrainy ambasador przypomniał o funkcjonowaniu zasady otwartych drzwi dla wszystkich państw spełniających odpowiednie wymagania NATO oraz wyrażających wolę przystąpienia do sojuszu.

Ambasador wstrzymał się od ostatecznej oceny współpracy polsko-rosyjskiej w kwestii wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, podkreślając jednocześnie potrzebę jak najszybszego przekazania Warszawie pozostałości prezydenckiego Tu-154.

Ostatnia część rozmowy dotyczyła odtajniania i przekazywania stronie polskiej materiałów archiwalnych dotyczących zbrodni katyńskiej oraz „prawnej rehabilitacji” jej ofiar przez stronę rosyjską. Komentując roszczenia części rodzin ofiar ambasador wskazał m.in. iż niekoniecznie mają one charakter majątkowy, a dotyczyć mogą również innych form zadośćuczynienia.

 

Źródło: interfax.ru

(AJ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.