Obchody Dnia Niepodległości Estonii

Estończycy świętują 93. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji na Placu Wolności w Tallinnie odbyła się parada wojenna. Premier Andrus Ansip wygłosił oficjalne przemówienie.

25.02.2011 7:09

„W ciągu 93 lat zbudowaliśmy państwo, które korzystnie wyróżnia się spośród innych krajów. Nie powinniśmy zapominać, że w świecie jest wiele krajów znacznie młodszych od republiki estońskiej .Większość krajów jest również biedniejsza od Estonii. Znajdujemy się w stosunkowo dobrym położeniu, ponieważ jesteśmy silnym krajem rozwijającym się najbardziej różnorodnych sferach – od obrony państwowej po bogate życie kulturowe i naukę w języku estońskim” – powiedział Ansip.

Estoński premier dodał, że podobne osiągnięcia nie mogły by zaistnieć bez mocnych fundamentów państwowości, które zostały położone w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

„Jeśli nie byłoby tych, którzy podjęli zdecydowaną decyzję w 1918 roku, jeśli nie byłoby zwycięstw w późniejszej wojnie o niepodległość. Za położony wówczas fundament, umożliwiający wszystkie pozostałe kroki, które ostatecznie doprowadziły nas do dzisiejszej Estonii, kładziemy ze słowami wdzięczności te wieńce u podnóża monumentu zwycięstwa w wojnie o niepodległość”.

W Tallinnie odbyła się parada wojskowa, w której wzięło udział 990 żołnierzy, transportery opancerzone, helikoptery typu Robinson-44 i dwa niemieckie wielozadaniowe myśliwce „Fantom”.

23 lutego 1918 roku z inicjatywy Estońskiego Komitetu Zbawienia będącego wykonawczym organem parlamentu Autonomicznej Gubernii Estońskiej (powołanej z inicjatywy rządu tymczasowego) odczytano „Deklarację niepodległości Estonii” w Parnawie. Następnego dnia manifest został ogłoszony w Tallinnie. Ta druga data obchodzona jest jako Dzień Niepodległości Estonii.

(MW)

Źródło: delfi.ee, delfi.ee


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.