Nowy prezydent Dagestanu. Putin zdymisjonował Magomiedowa

Magomiedsalam Magomiedow nie jest już prezydentem Dagestanu. Jego obowiązki przejął Ramazan Abdulatipow, deputowany Dumy Państwowej z ramienia „Jednej Rosji”.
29.01.2013 9:45

Informacje o możliwej dymisji jednego z przywódców północnokaukaskich republik autonomicznych pojawiły się w połowie stycznia. Przekazał je deputowany Dumy Aleksander Chinsztejn. Dwudziestego siódmego stycznia dziennikarze „Kawkazskogo Uzla” podali, że najprawdopodobniej chodzi o prezydenta Dagestanu a jego funkcję przejmie jeden z deputowanych „Jednej Rosji” – Ramazan Abdulatipow. Ten ostatni potwierdził tę informację.

28 stycznia prezydent Władimir Putin specjalnym ukazem zdymisjonował dotychczasowego prezydenta Dagestanu, powierzając mu jednakże funkcję zastępcy prezydenta. Na stanowisko przywódcy autonomicznej republiki naznaczył zaś wspomnianego Abdulatipowa. Sekretarz prasowy republiki Rasul Chabułłajew poinformował opinię publiczną, że zarówno kancelaria, jak i sam dotychczasowy prezydent Magomiedow pracowali w poniedziałek w normalnym trybie. „Rząd pracuje zgodnie z planem. Rano odbyły się cotygodniowe spotkanie przedstawicieli władz pod kierownictwem prezydenta” – dodał. Powiedział również, że nie dysponuje informacją, czy to sam Magomiedow podał się do dymisji, czy też został zwolniony z inicjatywy Putina.

Ramazan Abdulatipow urodził się w 1946 r. Do partii komunistycznej zapisał się w 1972 r. Od 1975 r. zajął się karierą naukową, kończąc ją otrzymaniem w 1985 r. tytułu doktora nauk filozoficznych (odpowiednik polskiej habilitacji). W latach 1978-1987 wykładał „naukowy komunizm” w Wyższej Szkole Inżynierii Morskiej w Murmańsku. Potem wrócił do Dagestanu, gdzie objął katedrę filozofii w Dagestańskim Instytucie Pedagogicznym. Już w 1988 r. wyjechał do Moskwy, gdzie został konsultantem przy Wydziale Stosunków Narodowościowych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego. W 1990 r. został przewodniczącym Rady Narodowości Rady Najwyższej ZSRS (izba wyższa – odpowiednik dzisiejszej rosyjskiej Rady Federacji). Podczas kryzysu październikowego w 1993 r. poparł przeciwników prezydenta Borysa Jelcyna, był członkiem delegacji Rady Najwyższej na rozmowy z przedstawicielami stronnictwa projelcynowskiego. W latach 1998-1999 pełnił funkcję ministra polityki narodowościowej w rządach Jewgienija Primakowa oraz Siergieja Stiepaszyna. Od 2005 do 2009 r. pracował jako ambasador Rosji w Tadżykistanie. Od grudnia 2011 r. do momentu otrzymania funkcji prezydenta Dagestanu w Dumie Państwowej jako deputowany „Jednej Rosji”.

Źródło: kavkaz-uzel.ru

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Witam ! Życzę szybkiego internetowych. Zajmuje trzeba do Free Pozdrawiam Jeśli na pomf3c porwtou
10.02.2014 23:24
Witam ! Życzę szybkiego internetowych. Zajmuje trzeba do Free Pozdrawiam Jeśli na pomf3c porwtou e-mail life insurance indiana quotes bestlifeinsurpolicy.com heliomeds.com pomocy się coś projektowaniem otwarty do jestem !Kontakt stron za zdrowia. ! comparehealthinsur.com low cost health insurance quotes no names utah
This speaks to me on a gloabl level. We keep seeing the collapse of these towering presences (banks,
01.12.2013 13:11
This speaks to me on a gloabl level. We keep seeing the collapse of these towering presences (banks, car manufacturers, name-your-bailout) and there is fear of what may come without these structures. Will the reorganized system bring us poverty? Death? Loss of freedom? Loss of stability and security?Perhaps it is a time to go inward and build and rely on inner structures.You've given me a lot to think about!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.