Naddniestrze: 67% społeczeństwa tęskni za ZSRS

Według ośrodka badań analitycznych „Nowy wiek”, około 67% mieszkańców Naddniestrza żałuje rozpadu Związku Sowieckiego.

25.03.2011 18:04

Badanie przeprowadzono w marcu na grupie 724 osób w 16 miejscowościach niepokornej republiki. Zgodnie z tymi badaniami, rozpadu ZSRS żałuje ponad 75% emerytów i prawie 27% młodzieży. 58% ankietowanych uważa, iż można było tego uniknąć, a około 27% – że to było nieuchronne.

Dla porównania – rozpadu ZSRS w sąsiedniej Mołdawii żałuje 49% mieszkańców. Ponad połowa mieszkańców uważa, iż to wydarzenie miało negatywny wpływ na dalszy rozwój kraju. 44% mieszkańców Mołdawii głosowałoby za powrotem do ZSRS, jeśli by w tej kwestii przeprowadzono referendum. Tylko około 29% ankietowanych było zdecydowanie przeciw powrotowi do ZSRS.

Naddniestrze powstało 2 września 1990 r., kiedy 5 okręgów Mołdawii na lewym brzegu Dniestru ogłosiło powstanie Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej ze stolicą w Tyraspolu. Przyczyną takiego kroku były oświadczenia nacjonalistycznych radykałów w Kiszyniowie o wystąpieniu Mołdawii z ZSRS i prawdopodobnym jej zjednoczeniu z Rumunią. Państwo to do dziś nie jest uznawane na arenie międzynarodowej.

 

Źródło: regnum.ru

(MB)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.