Naddniestrze: 67% społeczeństwa tęskni za ZSRS
Według ośrodka badań analitycznych „Nowy wiek”, około 67% mieszkańców Naddniestrza żałuje rozpadu Związku Sowieckiego.
Badanie przeprowadzono w marcu na grupie 724 osób w 16 miejscowościach niepokornej republiki. Zgodnie z tymi badaniami, rozpadu ZSRS żałuje ponad 75% emerytów i prawie 27% młodzieży. 58% ankietowanych uważa, iż można było tego uniknąć, a około 27% – że to było nieuchronne.
Dla porównania – rozpadu ZSRS w sąsiedniej Mołdawii żałuje 49% mieszkańców. Ponad połowa mieszkańców uważa, iż to wydarzenie miało negatywny wpływ na dalszy rozwój kraju. 44% mieszkańców Mołdawii głosowałoby za powrotem do ZSRS, jeśli by w tej kwestii przeprowadzono referendum. Tylko około 29% ankietowanych było zdecydowanie przeciw powrotowi do ZSRS.
Naddniestrze powstało 2 września 1990 r., kiedy 5 okręgów Mołdawii na lewym brzegu Dniestru ogłosiło powstanie Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej ze stolicą w Tyraspolu. Przyczyną takiego kroku były oświadczenia nacjonalistycznych radykałów w Kiszyniowie o wystąpieniu Mołdawii z ZSRS i prawdopodobnym jej zjednoczeniu z Rumunią. Państwo to do dziś nie jest uznawane na arenie międzynarodowej.
Źródło: regnum.ru
(MB)