Na Krymie możliwe krwawe zamieszki

Tak twierdzi jeden z przywódców krymskich Tatarów, przewodniczący Medżlisu ludu krymskotatarskiego, jednocześnie deputowany z partii Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Mustafa Dżemiliew.

21.01.2011 13:46

Kwestią sporną jest prawo do posiadania ziemi. „Niedawno wszczęto wiele spraw karnych przeciwko kilkudziesięciu osobom. Oskarżone są o nieuprawnione zajęcie gruntów, a więc nie trudno założyć, że wkrótce ta ziemia zostanie im odebrana. Mówimy o około 1300 hektarów na terenie całego Krymu. Czyli w rzeczywistości obszar jednego średniego kołchozu. Jednocześnie, wysoko postawieni urzędnicy przejęli dla siebie kilkadziesiąt razy więcej. Na przykład, jest bezprawne przejęcie ziemi pod Symferopolem – 38 hektarów, zajmowanych przez krymskich Tatarów, ale należących zgodnie z prawem do jednego człowieka, byłego przewodniczącego symferopolskiego komitetu wykonawczego. Oczywiście przez podstawione osoby. On posiada państwowe akty własności i inne dokumenty świadczące o tym, że ziemia należy do niego. Tatarzy, którzy zajmują te ziemie, aktów nie posiadają. Teraz, zgodnie z prawem, ten człowiek będzie odzyskiwał swoją ziemię. Wydaje się, że dla wypełnienia woli sąd pojawi się tam specnaz i wywiezie wszystkich Tatarów” – wyjaśnił sytuację Dżemiliew.

„W każdym razie, nie zakończy się to czymkolwiek dobrym. Może dojść do rozlewu krwi. Szczególnie tam, gdzie ludzie postawili już domy i stracą wszystko, co mieli. Domy będą burzone. Oczywiste jest, że nie można przewidzieć odpowiedzi ludzi na takie postępowanie” – dodał przewodniczący.

Dżemiliew wini za całą sytuację chaos prawny i zjawisko korupcji wśród urzędników. To one doprowadziły do takiego bałaganu własnościowego. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli władze użyją przemocy w egzekwowaniu eksmisji, krymski medżlis zareaguje.

 

Źródła: rus.newsru.ua, regnum.ru

 

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.