Mołdawia: nie chcą obchodzić Dnia Zwycięstwa

„Nie czas by mówić o wygranych i przegranych. Wszyscy byli ofiarami dwóch tyranów - Hitlera i Stalina, którzy stali u genezy tego konfliktu” – powiedziała przedstawicielka Partii Liberalnej Ana Gutu.
05.05.2013 13:43

Gutu zaproponowała by całkowicie zrezygnować z obchodów Dnia Zwycięstwa, które mają miejsce 9 maja. Zamiast tego w Mołdawii świętowałoby się 8 maja jako Dzień Pamięci. „Zwycięstwo Sowietów nad faszyzmem jest tylko jedną z historycznych interpretacji” – podkreśliła Gutu.

Ruch Unionistów Mołdawii zapowiedział zakłócić obchody Dnia Zwycięstwa, które odbędą się 9 maja w centrum Kiszyniowa. Przedstawiciele ruchu wezwali swoich zwolenników by 9 maja pojawili się na głównym placu stolicy z trójkolorowymi rumuńskimi flagami i transparentami „Czas imperium minął!”.

Przedstawiciele Partii Narodowo-Liberalnej zwrócili się z kolei do władz mołdawskiej stolicy, aby anulowały zaplanowany na 9 maja koncert. Argumentują, że tegoroczne obchody Dnia Zwycięstwa mają wymiar antypaństwowy, promują natomiast imperium rosyjskie i jego historię.

PNL zwróciła się również do rosyjskich wykonawców, którzy przybywają na koncert do Kiszyniowa by zamiast popularyzować moskiewski punkt widzenia na tę wojnę uczcili pamięć zarówno tych, którzy zginęli w wojnie z nazizmem, jak i tych, którzy zginęli podczas sowieckiej okupacji Besarabii. PNL zaproponowało również by koncert został przeniesiony z centrum Kiszyniowa na obrzeża miasta.

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku na całym terytorium byłej Wielkiej Rumunii (obok mapka z zaznaczonymi miejscami ruchu oporu) powstał dość silny antykomunistycznych ruch rumuńskich hajduków. Ostatni powstaniec zginął w 1962 r. w Banacie, rok wcześniej od ostatniego Polaka walczącego z bronią w ręku przeciwko komunistycznej okupacji – Józefa Franczaka.

Kwestia powstania antykomunistycznego w Rumunii doczekała się ekranizacji. Recenzję filmu „Portretul luptătorului la tinereţe”, który stanowi pierwszą część z planowanej trylogii poświęconej walce Rumunów przeciwko sowieckiej okupacji, można zobaczyć tutaj:

 

 

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.