Miedwiediew: dzięki wojnie gruzińskiej udało się powstrzymać rozszerzenie NATO

Takie oświadczenie złożył prezydent Federacji Rosyjskiej w czasie rozmów z oficerami Południowego Okręgu Wojskowego.

22.11.2011 18:41

„Gdybyśmy się zawahali w 2008 r., stworzyłby się inny układ geopolityczny, i cały szereg krajów, które starają się w sposób sztuczny dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego, już bym w nim było” – wyjaśnił powody podjęcia „interwencji” Dmitrij Miedwiediew. Prezydent dodał, że Moskwa ma pewne obawy związane z pojawieniem się przy swoich granicy bloku wojskowego, „który tworzy nam pewne niedogodności”. „Obecnie odeszliśmy od bezpośredniej konkurencji, ale tym niemniej należy przyznać, że istnieją między nami różnice w podejściu do rozwiązania wielu problemów, które mamy w sferze bezpieczeństwa” – powiedział rosyjski przywódca.

Na spotkaniu obecny był też przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin. Potwierdził on słowa Miedwiediewa. Dodał też, że w 2008 r. można było zauważyć, że NATO nie spodziewało się aktywnych działań Rosji na Kaukazie. Przeszkodziło to w szybkim przyjęciu Ukrainy i Gruzji do Sojuszu. Według Rogozina przedstawiciele NATO liczyli na pertraktacje polityczne dotyczące Osetii Południowej oraz Abchazji i nie wzięli pod uwagę użycia przez Kreml armii.

Miedwiediew podsumował dyskusję stwierdzając, że najważniejsze jest, iż ocena słuszności działań podjętych w 2008 r. nie zmieniła się przez ostatnie trzy lata. Wcześniej prezydent powiedział, że to on podjął decyzję o interwencji i nie konsultował jej z Władimirem Putinem.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.