Łotwa: stara ojczyzna wzywa?

W dobie ogólnoświatowego kryzysu coraz więcej ludzi opuszcza Łotwę. Co ciekawe, obywatele tego kraju wyjeżdżają nie tylko na zachód, ale również i na wschód, zwłaszcza do Obwodu Kaliningradzkiego.

17.04.2011 20:25

Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy nie ominął małej Łotwy – tysiące ludzi straciło stałą pracę, w tym również i łotewscy Rosjanie, którzy z powodu słabej znajomości języka łotewskiego nie mogą znaleźć nowego zajęcia. Stąd też część z nich korzysta z programu migracyjnego Federacji Rosyjskiej, w którym biorą udział 32 rosyjskie prowincje – od Kaliningradu po rosyjski Daleki Wschód. Z programu wyłączone są Moskwa i Petersburg, które na brak siły roboczej nigdy nie narzekały. W ciągu czterech lat z projektu skorzystały na przyjętych rozwiązaniach 34 tys. osób z różnych krajów świata, w tym jednak tylko 365 obywateli Łotwy.

Łotewscy Rosjanie zazwyczaj wybierają te regiony, które są najbliżej Łotwy, np. Obwód Kaliningradzki. Zazwyczaj są to ludzie w średnim wieku, którzy już nie nauczą się łotewskiego. Wykorzystują to władze obwodowe, które prowadzą intensywną kampanię społeczną wśród rosyjskiej diaspory na Łotwie. Miejscowe władze nawet oferują wsparcie finansowe przesiedleńcom. Jego wysokość zależy od regionu. Dla porównania – władze Obwodu Kaliningardzkiego swoim nowym mieszkańcom proponują 60 tys. rubli zapomogi (ok. 6 tys. zł) a władze regionów rosyjskiego Dalekiego Wschodu – już dwa razy tyle.

Warto też dodać, iż ceny w rosyjskich regionach powoli zbliżają się do łotewskiego poziomu, a „przyjezdnym” zazwyczaj proponują pracę za najniższą stawkę. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż takich przyjezdnych Rosjan obywatele Federacji Rosyjskiej uważają za Łotyszy, do których odnoszą się niechętnie z uwagi na politykę narodowościową, prowadzoną przez rząd w Rydze.

 

Źródło: delfi.lv

(MB)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.