Łotwa: coraz więcej rosyjskiej młodzieży chce się uczyć po łotewsku

Na przestrzeni ostatnich sześciu lat o 17% wzrósła wśród uczniów szkół mniejszości narodowych liczba chcących się uczyć także po łotewsku. Taki jest wynik badań przeprowadzonych przez Bałtycki Instytut Nauk Społecznych.

16.02.2011 22:02

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji w 2004 roku chęć nauki w języku państwowym przejawiała mniej niż połowa uczniów szkół mniejszości narodowych, a 50 % życzyło sobie nauki wyłącznie w języku rosyjskim. Sześć lat później liczba młodzieży pragnącej się uczyć także po łotewsku wzrosła do 58%, podczas gdy ilość zwolenników nauki wyłącznie po rosyjsku spadł do 34%. Odnotowano również systematyczny wzrost przedstawicieli mniejszości narodowych uczących się w szkołach z łotewskim jako językiem nauczania.

Badanie pokazało również ciągły wzrost znajomości języka łotewskiego wśród uczniów szkół mniejszości narodowych. W 1996 roku jako dobrą swoją znajomość łotewskiego oceniało 49% uczących się, podczas gdy w 2010 roku już 73%. Badani przyznali również, że znajomość języka łotewskiego wywołuje uczucie wspólnej przynależności do państwa łotewskiego.

Niedawno informowaliśmy o niewysokim w stosunku do skali problemu nagłaśnianego przez Kreml wskaźniku dyskryminacji mniejszości narodowych na Łotwie. Czy niniejsze badanie jest kolejnym potwierdzeniem takiego stanu rzeczy?

 

Źródło: delfi.lt

(MW)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.