Łotwa: coraz więcej rosyjskiej młodzieży chce się uczyć po łotewsku
Na przestrzeni ostatnich sześciu lat o 17% wzrósła wśród uczniów szkół mniejszości narodowych liczba chcących się uczyć także po łotewsku. Taki jest wynik badań przeprowadzonych przez Bałtycki Instytut Nauk Społecznych.
Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji w 2004 roku chęć nauki w języku państwowym przejawiała mniej niż połowa uczniów szkół mniejszości narodowych, a 50 % życzyło sobie nauki wyłącznie w języku rosyjskim. Sześć lat później liczba młodzieży pragnącej się uczyć także po łotewsku wzrosła do 58%, podczas gdy ilość zwolenników nauki wyłącznie po rosyjsku spadł do 34%. Odnotowano również systematyczny wzrost przedstawicieli mniejszości narodowych uczących się w szkołach z łotewskim jako językiem nauczania.
Badanie pokazało również ciągły wzrost znajomości języka łotewskiego wśród uczniów szkół mniejszości narodowych. W 1996 roku jako dobrą swoją znajomość łotewskiego oceniało 49% uczących się, podczas gdy w 2010 roku już 73%. Badani przyznali również, że znajomość języka łotewskiego wywołuje uczucie wspólnej przynależności do państwa łotewskiego.
Niedawno informowaliśmy o niewysokim w stosunku do skali problemu nagłaśnianego przez Kreml wskaźniku dyskryminacji mniejszości narodowych na Łotwie. Czy niniejsze badanie jest kolejnym potwierdzeniem takiego stanu rzeczy?
Źródło: delfi.lt
(MW)