Litwa przeciwko wycofaniu amerykańskiej broni atomowej z Europy
Litwa, Francja i Węgry są krajami najbardziej niechętnymi wobec propozycji wycofania amerykańskiej bronii jądrowej z Europy – wynika z raportu holenderskiej organizacji pozarządowej IKV Pax Christi.
Jak podaje portal delfi.lv w badaniu zaznaczono, że sprzeciw Wilna wobec propozycji ewakuacji taktycznej bronii jądrowej USA wynika z faktu, że Rosja umieszcza analogiczne rodzaje uzbrojenia w Obwodzie Kaliningradzkim, tuż obok granicy Litwy.
Z sondażu przeprowadzonego wśród delegacji 28 krajów NATO wynika, że 24 państwa nie blokowałyby procesu usunięcia amerykańskiego uzbrojenia atomowego z Europy a niemal połowa spośród nich opowiada się za przyśpieszeniem tego procesu. Jedynie Francja, Litwa i Węgry chcą zachowania dotychczasowego status quo. Łotwa i Estonia, w odróżnieniu od Litwy, gwarancji dla swojego bezpieczeństwa poszukują raczej w demonstracjach solidarności, takich jak wspólne ćwiczenia wojenne Sojuszu. Spośród krajów NATO najbardziej gorącymi zwolennikami wycofania taktycznej broni jądrowej USA z Europy są Niemcy.
Zdaniem litewskich urzędników państwowych dokonana analiza jest nie do końca ścisła, jednakże uważają oni obecność amerykańskiej broni atomowej w Europie za istotną i podkreślają, że Litwa nie poprze decyzji o wycofaniu amerykańskiego arsenału dopóki Rosja dysponuje podobnymi środkami rażenia. „Rosja nie zamierza wyprowadzać swojego arsenału jądrowego za Ural >>w podziękowaniu<< za wycofane rakiet USA z Europy. Oprócz tego wiemy, że oni (Rosjanie) nawet nie obiecują prowadzenia rozmów na temat taktycznej broni jądrowej” – oznajmił agencji BNS jeden z wysoko postawionych litewskich urzędników państwowych. W raporcie holenderskiej organizacji zwrócono z kolei uwagę na fakt, że obecność amerykańskiego uzbrojenia atomowego w Europie stanowi dla Moskwy pretekst potrzebny, aby nie podejmować rozmów na temat swojego arsenału nuklearnego.
Źródło: delfi.lv
(MW)