Litwa będzie żądać od Unii Europejskiej zaostrzenia wymagań ws. elektrowni atomowych

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite potwierdziła, że w dniach 24-25 marca, podczas szczytu UE w Brukseli, będzie podnosić kwestię zaostrzenia wymagań odnośnie bezpieczeństwa elektrownii atomowych.

24.03.2011 17:56

Oficjalnie wystąpienie litewskiej prezydent wiąże się z wydarzeniami w japońskiej elektrownii „Fukushima – I”. Grybauskaite podkreśliła, że po katastrofie w Japonii społeczność międzynarodowa powinna zrobić wszystko, co w jej możliwości, aby zapobiec podobnym katastrofom w przyszłości.

Litewska prezydent zapowiedziała, że jej kraj będzie domagać się zaostrzenia wymagań w kwestii bezpieczeństwa elektrownii atomowych zarówno w odniesieniu do istniejących jak i planowanych elektrownii.

Nieoficjalnie wiadomo, że inicjatywa prezydent związana jest z planami budowy rosyjskich elektrownii atomowych w Obwodzie Kaliningradzikim i na Białorusi, które wywołują coraz większe zaniepokojenie w Wilnie.

Wczoraj także, minister energetyki Litwy Arvydas Sekmokas, po powrocie z nadzwyczajnego posiedzenia Rady ds. energetyki UE przekonywał, że Litwa posiada możliwości nacisku w sprawie budowy elektrownii atomowej na Białorusi w odległości 45 kilometrów od Wilna – pisze portal delfi.lt. Sekmokas oświadczył również, że podczas posiedzenia zaprezentował zdecydowanie negatywne stanowisko Litwy wobec projektów elektrownii w Obwodzie Kaliningradzkim i na Białorusi. „Wyraziłem kategoryczny sprzeciw, elektrownie te powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa, powinna zostać przeprowadzona nie imitacyjna, a realna ocena oddziaływania na środowisko naturalne” – powiedział minister energetyki.

Planowane w Obwodzie Kalliningradzkim i na Białorusi elektrownie atomowe stanowią realne zagrożenie dla polsko-litewsko-łotewsko-estońskiego projektu elektrownii atomowej w Wisaginii.

 

Źródła: regnum.ru, delfi.lt

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.