Litwa: będzie podwójne obywatelstwo?

Z inicjatywy posła Partii Pracy, niegdyś przewodniczącego Sejmu i pełniącego obowiązki prezydenta, Artūrasa Paulauskasa zebrała się grupa trzydziestu sześciu posłów, którzy złożyli wniosek o przegłosowanie referendum w sprawie wprowadzenia ułatwień w procedurze uzyskania podwójnego obywatelstwa na Litwie.
13.04.2013 14:15

Artūras Paulauskas wyjaśnił, że inicjatywa referendum zgodna jest z decyzją Trybunału Konstytucyjnego Litwy, który uznał, że aby rozwiązać problem podwójnego obywatelstwa w tym kraju należałoby zmienić konstytucję. A to możliwe będzie w obecnych warunkach tylko na drodze powszechnego referendum. Trybunał wyraził taką opinię w połowie marca, uznając, że obywatele Litwy, którzy wyemigrowali z kraju po 11 marca 1990 r. (uzyskanie niepodległości) i przyjęli obywatelstwo innego państwa nie mogą zachować obywatelstwa litewskiego.

Nadanie podwójnego obywatelstwa na Litwie jest obostrzone jednymi z najbardziej rygorystycznych wymogów w całej UE. Szczególnie znane są problemy, jakie Litwa miała z nadaniem obywatelstwa utalentowanym sportowcom, którzy chcieli reprezentować ten kraj. Chociażby na początku tego roku Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy, musiała odmówić nadania obywatelstwa amerykańskiej łyżwiarce figurowej, która chciała reprezentować kraj, wraz ze swoim litewskim partnerem, podczas olimpiady w Soczi. Na Litwie wybuchł z tego powodu dość duży skandal.

Według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich lat z Litwy wyemigrowało około trzystu tysięcy ludzi. Inne dane mówią o nawet milionie. Oficjalnie na Litwie mieszka obecnie około trzech milionów ludzi. Wielu z tych, którzy wyjechali, otrzymało już obywatelstwo innych krajów europejskich, co oznacza automatycznie pozbawienie obywatelstwa litewskiego.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.