Litwa: AWPL próbuje zmienić ustawę oświatową
Trzech przedstawicieli Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz, Michaił Mackiewicz i Leonard Talmont zgłosiło poprawki do będącej kością niezgody w polsko-litewskich stosunkach ustawy oświatowej.
Zgodnie z przedstawionymi poprawkami nauczanie geografii i historii Litwy w języku państwowym miałoby się rozpocząć dopiero we wrześniu 2015 roku. Przedstawiciele AWPL argumentują, że zmiany są wprowadzane zbyt gwałtownie i konieczne jest zachowanie okresu przejściowego. „Szkoły nie są przygotowane, nie ma podręczników ani programów nauczania. Nauczyciele nie wiedzą zgodnie z czym postępować. Cierpią na tym dzieci” – powiedział Narkiewicz.
Oprócz tego inicjatorzy poprawek proponują powrót do starego porządku, w którym egzamin maturalny dla absolwentów litewskich szkół i szkół mniejszości narodowych różnił się od siebie.
Oprócz tego parlamentarzyści proponują uzupełnić artykuł ustawy mówiący o tym, że w szkołach mniejszości narodowych, gdzie uczą się także litewskie dzieci musi być przynajmniej jedna klasa, w której nauka odbywa się w języku państwowym. Zgodnie z propozycją AWPL analogiczny przepis miałby zastosowanie także w odniesieniu do szkół litewskich gdzie naukę pobierają przedstawiciele innych narodowości.
Narkiewicz podkreślił, że proponowane poprawki nie są wymieżone przeciwko roli języka litewskiego w szkolnictwie. Wyraził również nadzieję na ich rozpatrzenie przez Sejm jeszcze w tym roku.
Źródło: delfi.lt
(MW)