Litewscy politycy o problemie polskiej mniejszości narodowej

Władze w Warszawie rozpatrują kwestie położenia polskiej mniejszości narodowej na Litwie nie według obiektywnych kryteriów, lecz poprzez pryzmat tego w jaki sposób wydarzenia przedstawia Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i inne polskie organizacje – uważa premier Litwy Andrius Kubilius.

09.09.2011 18:36

„Czasem mam wrażenie, że w Warszawie o sytuacji mniejszości narodowych, o podejmowanych przez Litwę decyzjach osądza się nie według obiektywnych kryteriów, lecz na podstawie tego w jaki sposób je komentuje i ocenia AWPL i inne polskie organizacje polityczne działające na Litwie” – powiedział w czwartek w wywiadzie dla „Žinių radijas” premier Litwy dodając, że omówił tę kwestię podczas spotkania z Donaldem Tuskiem.

Kubilius wyraził nadzieje, że praca powołanych polsko-litewskich grup ekspertów ds. oświaty pomoże polskim władzom zobaczyć w bardziej obiektywnym świetle sens litewskich reform oświatowych.

W bardziej zdecydowany sposób od premiera wypowiadał się minister spraw zagranicznych Litwy Audronis Ażubalis. Zdaniem ministra polska strona prowadzi patriotyczną retorykę, której przykładem ma być oficjalne oświadczenie o braku okupacji Wilna. Z kolei fakty i liczby według Ażubalisa świadczą o wysokim poziomie edukacji mniejszości narodowych. Wśród nich minister przytoczył takie dane jak zwiększenie o 5% koszyka uczniowskiego czy też obniżenie komplektacji klas z polskim językiem wykładowym z 15 do 10 uczniów.

W ostatnim czasie kością niezgody w stosunkach polsko-litewskich stało się wprowadzenie nowelizacji do ustawy o oświacie, która przewiduje m.in. ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego oraz nauczanie kilku przedmiotów w szkołach mniejszości narodowych po litewsku. Oprócz tego wskutek przewidzianej w ustawie tzw. rejonizacji zmniejszeniu może ulec liczba polskich placówek oświatowych na Litwie.

 

Źródło: delfi.lt, delfi.lt

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


PP
10.09.2011 4:22

Jasne, o kryteriach nie mogą się wypowiadać ci których to dotyczy, tylko litewski szowinista!! Do cholery może wreszcie ktoś się zabierze na poiważnie za to małe, wredne, nazistowskie państewko!!


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.