Litewscy parlamentarzyści mają wątpliwości do zgodności Karty Polaka z litewskim prawem
15 kwietnia grupa litewskich polityków złożyła w sekretariacie parlamentu Litwy petycję w sprawie rozpatrzenia na zebraniu plenarnym możliwości zwrócenia się do Sądu Konstytucyjnego celem określenia statutu Karty Polaka wobec litewskiego prawa.
Litewscy posłowie chcą tą sprawę omówić na zebraniu plenarnym 19 kwietnia. Będzie to już druga próba wyjaśnienia kontrowersyjnej sprawy Karty Polaka. W czerwcu 2009 r. parlament nie zgodził się na zwrócenie się z tą sprawą do Sądu Konstytucyjnego. Wtedy to po raz pierwszy litewscy parlamentarzyści zwrócili się z prośbą o wyjaśnienie, czy Karta Polaka nie jest sprzeczna z przysięgą, składaną przez litewskich parlamentarzystów, zgodnie z którą „poseł nie powinien być związany przysięgą tudzież obietnicą z innym państwem”.
W zeszłym roku Kartę Polaka otrzymało około 900 obywateli Litwy, a w ciągu ostatnich trzech lat – 3230.
Przypomnijmy – Kartę Polaka mogą otrzymać obywatele krajów byłego ZSRR, którzy są w stanie udowodnić swoje polskie pochodzenie, a także osoby, które mogą okazać zaświadczenie, świadczące o aktywnej działalności na rzecz języka i kultury polskiej w przeciągu ostatnich trzech miesięcy na terenie danego kraju. Dokument ten wywołuje kontrowersje nie tylko na Litwie – swoje zastrzeżenia ma również Mińsk, któremu nie podoba się, iż polskie placówki dyplomatyczne liczą się ze zdaniem nie uznawanego przez Białoruś Związku Polaków na Białorusi.
Źródło: delfi.lt
(MB)