Krzyż zniszczony w Kijowie był katolicki

Taką informację przekazali przedstawiciele ukraińskiej organizacji religijnej „Prawosławny wybór”. 

19.08.2012 8:49

„To katolicki krzyż wzniesiony podczas pomarańczowej rewolucji w 2004 r. To właśnie wtedy zakarpaccy unici postanowili w ten sposób, bez wyraźnej zgody ze strony władz państwa, uczcić pamięć torturowanych i zamordowanych w latach dwudziestych i trzydziestych przez Czeka i NKWD” – informuje przedstawiciel organizacji.

Podkreśla jednocześnie, że wśród ofiar funkcjonariuszy z budynku byłego Instytutu Szlachetnie Urodzonych Panien, w którym znajdowała się siedziba sowieckiej służby bezpieczeństwa, większość stanowili prawosławni duchowni, oficerowie i żołnierze białych armii oraz organizacji monarchistycznych. W związku z tym zniszczony krzyż powinien być traktowany jako upamiętniający śmierć zarówno katolików, jak i prawosławnych.

Rano 18 sierpnia przedstawiciele różnych organizacji społecznych z Kijowa postawili na miejscu zniszczonego krzyża – nowy, tymczasowy. Jak zapowiadają, trwała konstrukcja powstanie na wzgórzu obok Placu Niepodległości w ciągu najbliższego tygodnia.

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.