Korupcja w rosyjskim sądownictwie
Obrońcy praw człowieka z Rosji uważają, że ryba psuje się od głowy, dlatego chcą dymisji najwyższych urzędników państwowych.
Korupcja w Rosji to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Według niezależnych badań psuje ona przede wszystkim pracę rosyjskich sądów. Co trzeci z osadzonych w więzieniach jest najprawdopodobniej całkowicie niewinny. Sędziowie i prokuratorzy potrafią, w imię własnych interesów, fabrykować odpowiednie dowody. Jakie są przyczyny? Przede wszystkim obrona przed podważeniem ich pozycji, często też usiłowanie wymuszenia łapówki. Dla przykładu można podać dwie historie, które miały miejsce w ostatnim czasie. Pierwsza, to sprawa kobiety ze Smoleńska, która została oskarżona o napaść na prokuratorów, którzy nie chcieli jej udzielić pomocy zgodnej z prawem (chodziło o interesy lokalnego banku). Przy czym w sfabrykowanych dokumentach raz pojawia się sama poszkodowana, innym razem… jej matka.
Inny przypadek to próba wymuszenia haraczu przez funkcjonariuszy służb państwowych, którzy doprowadzili do uwięzienia poszkodowanego. W więzieniu doprowadzono go poprzez brak pokarmu, picia oraz pomocy medycznej do takiego stanu, że próbował popełnić samobójstwo.
Według Władimira Stiepanowa, eksperta Ruchu Społecznego „Za prawa człowieka” podobne przypadki łamią podstawowe prawa zawarte w Konstytucji Federacji Rosyjskiej, w szczególności artykuły: drugi (Człowiek, jego prawa i wolności są wartością najwyższą. Uznawanie, przestrzeganie i ochrona praw i wolności człowieka i obywatela jest powinnością państwa), osiemnasty (Prawa i wolności człowieka i obywatela stosuje się bezpośrednio. Wyznaczają one sens, treść i sposób stosowania ustaw, działalność władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz samorządu terytorialnego i są zapewniane przez wymiar sprawiedliwości.) oraz czterdziesty piąty (1. W Federacji Rosyjskiej gwarantuje się państwową ochronę praw i wolności człowieka i obywatela. 2. Każdy ma prawo bronić swych praw i wolności wszelkimi sposobami nie zabronionymi przez ustawę.).
W związku z przedstawionymi wyżej przykładami, będącymi według obrońców prawa tylko niewielką cząstką wykroczeń rosyjskiego sądownictwa, domagają się oni podjęcia natychmiastowej reformy wymiaru sprawiedliwości. Proponują zacząć od zwolnienia ze stanowisk ministra spraw wewnętrznych Rosji Raszyda Nurgalijewa oraz prokuratora generalnego Jurija Czajki.
Źródło: pik.tv
(BC)
a tam wogóle są obrońcy praw człowieka?
http://czerwonykiel.blogspot.c...