Konflikt na linii Kijów-Moskwa

Pomimo że na Ukrainie sprawuje władzę partia z założenia prorosyjska, pomiędzy obydwoma krajami pojawia się co raz więcej kwestii spornych.

03.07.2011 10:34

Na początku swojej prezydentury Wiktor Janukowycz starał się w wielu kwestiach pójść na rękę Rosjanom. Przedłużono na 25 lat okres pobytu Floty Czarnomorskiej na Krymie. Władze z Kijowa dały też do zrozumienia, że nie są zainteresowane członkostwem w NATO. Rozszerzono zakres ustawy o języku rosyjskim. Pomimo tych posunięć okazało się, że na drodze do porozumienia stanęły bardzo głębokie konflikty interesów.

Kwestiami najbardziej kłopotliwymi są sprawy gospodarcze. Kreml postanowił użyć szantażu i straszył Ukraińców wzrostem cen gazu. Moskwa rozpoczęła też dość agresywną kampanię zmierzającą do zmuszenia Kijowa, by wstąpił do Euroazjatyckiej Unii Celnej. Celem „Gazpromu” było stworzenie spółki joint venture, która miała przejąć ukraiński system transportu gazu. Na wszystkie wymienione rosyjskie propozycje Kijów zareagował odmownie.

Pomimo że Putin i Janukowycz spotkali się 29 czerwca na Krymie, to podczas bezpośrednich negocjacji nie rozwiązano żadnego z punktów spornych. Premier Rosji nie zgodził się na obniżenie cen za rosyjski gaz. Nie wspomniano też po spotkaniu o jakichkolwiek planach zacieśnienia współpracy handlowej.

Według szefa Agencji Państwowej ds. inwestycji i projektów narodowych Ukrainy, Władimira Kaskiwa, „stosunki pomiędzy Rosją a Ukrainą stały się obecnie bardzo pragmatyczne. Mamy do czynienia z momentem przełomowym, po którym będą one czysto rynkowe, a nie braterskie i dobrosąsiedzkie”.

„Kreml potrzebuje całej Ukrainy – dodaje Anatolij Gricenko, szef parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – Takie ambicje idą na przekór celom Janukowycza, który chce sam przewodzić państwu, a nie zostać podopiecznym Kremla”.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.