Koncesjonowana opozycja w parlamencie Kazachstanu?
Władze Republiki Kazachstanu rozważają oddanie części miejsc w parlamencie w ręce wybranego ugrupowania opozycyjnego.
O sytuacji informuje w artykule zatytułowanym „Tworzą sparring partnera dla Nazarbajewa” rosyjska „Niezawisimaja Gazieta”.
Scenariusz częściowego podziału władzy miałby zostać odegrany przy okazji najbliższych wyborów do Mażylisu (izby niższej kazachskiego parlamentu), przypadających na rok 2012. Zdaniem autorki artykułu, największe szanse na obsadzenie w roli głównego ugrupowania opozycyjnego, w parlamencie dotychczas zmonopolizowanym przez proprezydencką Ludowo-Demokratyczną Partię „Nur Otan” (kaz. światło ojczyzny), ma Narodowa Izba Gospodarcza „Atameken”.
Wprowadzenie do Mażylisu koncesjonowanej opozycji stanie się możliwe dzięki przyjętym pod naciskiem państw zachodnich przepisom, dopuszczającym zajęcie miejsc w ławach parlamentu przez stronnictwo, które osiągnie drugi w kolejności wynik w głosowaniu, przy pominięciu 7% progu wyborczego.
Aktualnie najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne Kazachstanu - Ogólnonarodowa Partia Socjaldemokratyczna „Azat” nie zostanie najprawdopodobniej uwzględnione w planowanym podziale władzy. Choć w ramach kazachskiego systemu politycznego większość kompetencji spoczywa i tak w rękach prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, to - jak stwierdził w swojej wypowiedzi dla rosyjskiej gazety jeden z jego doradców - „konstruktywna współpraca z istniejącą opozycją nie ułoży się ani w obecnym, ani w przyszłym parlamencie”.
Źródło: ng.ru
(AJ)