Komorowski z wizytą w Estonii

W dniach 28-29 marca 2011 polski prezydent Bronisław Komorowski przebywał z dwudniową wizytą w Estonii.

30.03.2011 17:08

Podczas wizyty Komorowski spotkał się z premierem Estonii Andrusem Ansipem oraz prezydentem Toomasem Hendrikiem Ilvesem. Rozmowy polskiego prezydenta z premierem Estonii poświęcone były stosunkom dwustronnym oraz tematom związanym z regionem Morza Bałtyckiego i Unią Europejską. Politycy omawiali również zagadnienia polityki energetycznej i doświadczenia Estonii związane z jej dołączeniem do strefy Euro. Premier Estonii podkreślił, że pomiędzy dwoma państwami panują bardzo dobre stosunki. Ansip także podziękował Polsce za wkład w ochronę przestrzeni powietrznej oraz pracę na rzecz Centrum Obrony Cybernetycznej NATO. Estoński prezydent podkreślił z kolei, że Polska jest jedynym dużym państwem Unii, którey rozumie stanowisko Estonii w kluczowych zagadnieniach dotyczących polityki obronnej. Ilves podkreślił również znaczenie poprawy sieci połączeń kolejowych i drogowych między Polską, a krajami bałtyckimi. 

Polski prezydent powiedział, że mimo wydarzeń w japońskiej elektrowni „Fukushima I” Polska nie zamierza rezygnować z własnych projektów elektrowni atomowej. Zarazem Komorowski nie udzielił żadnych gwarancji dla polsko-litewsko-łotewsko-estońskiego projektu elektrowni atomowej w Visaginie. Komorowski wygłosił również na Uniwersytecie w Tartu wykład pt. „Dobre sąsiedztwo w polityce zagranicznej RP”, w którym sprecyzował założenia obecnej polskiej polityki wobec Rosji, Białorusi i Ukrainy. W Tartu polski prezydent odsłonił również tablicę poświęconą królowi Stefanowi Batoremu.  

Wizyta Komorowskiego w Estonii odbyła się z okazji dziewięćdziesięciolecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma państwami.

 

Źródło: delfi.ee, delfi.ee, delfi.eeprezydent.pl

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.