Komentarz rosyjskiej gazety do nowej doktryny obronnej USA

Gazeta „Moskowskij Komsomolec” analizuje w jednym ze swoich ostatnich artykułów nową doktrynę obronną Stanów Zjednoczonych.

10.02.2011 12:21

Szczególną uwagę autora artykułu przykuły dwie kwestie. Po pierwsze, podkreśla on nacisk, jaki dowództwo sił zbrojnych USA położyło w nowej doktrynie obronnej na problem współpracy z Rosją.

Jedną ze składowych wyraźnego ocieplenia stosunków na linii Moskwa-Waszyngton jest niedawna ratyfikacja przez parlamenty obu stron nowego układu START. Potwierdzeniem tej tezy może być cytowany przez gazetę fragment nowej strategii wojskowej USA: „W miarę jak wzmacniamy partnerskie stosunki z Europą, będziemy pogłębiać dialog i stosunki w sferze wojskowej z Rosją, biorąc za punkt wyjścia sukcesy w sferze redukcji broni strategicznej”.

W dokumencie podkreśla się, co prawda, fundamentalna rolę, jaką odgrywać ma w systemie amerykańskich sojuszy Pakt Północnoatlantycki, jednak wyraźnie zaakcentowana została również potrzeba współpracy wojskowej z innymi partnerami.

Działania podejmowane wraz z Rosją obejmować mają szereg dziedzin, jak stwierdza się dalej w cytowanym przez gazetę tekście doktryny: „Dążymy do współpracy z Rosją w sferze walki z terroryzmem, walki z rozprzestrzenianiem broni jądrowej, w sferze kosmicznej, w sferze obrony przeciwrakietowej i aprobujemy fakt, że Rosja odgrywa coraz bardziej aktywną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności w Azji”.

Właśnie rola Rosji w Azji, jako swoistej przeciwwagi dla rosnącej potęgi Chińskiej Republiki Ludowej ma być, zdaniem autora relacjonowanego artykułu, drugim z istotnych punktów nowej doktryny obronnej USA.

Choć dowództwo amerykańskie zawarło w swoim dokumencie pewne zapisy obliczone na uspokojenie władz w Pekinie (podnosi się m.in. perspektywy obustronnie korzystnej współpracy), to jednak pojawiają się w nim również stwierdzenia wyraźnie akcentujące rosnące zagrożenie ze strony Chin. Jak cytuje dalej „Moskowskij Komsomolec”, USA zamierzają: „kontynuować uważną obserwację rozwoju sił zbrojnych Chin oraz jak odbijać będzie się on na bilansie wojskowym w Cieśninie Tajwańskiej (...) Pozostajemy zaniepokojeni z powodu skali i celów strategicznych przeprowadzanej przez Chiny modernizacji sił zbrojnych, działań Chin w kosmosie, cyberprzestrzeni, na Morzy Żółtym, Wschodniochińskim oraz Południowochińskim”.

 

Źródło: mk.ru

(AJ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.