Komentarz rosyjskiej gazety do nowej doktryny obronnej USA
Gazeta „Moskowskij Komsomolec” analizuje w jednym ze swoich ostatnich artykułów nową doktrynę obronną Stanów Zjednoczonych.
Szczególną uwagę autora artykułu przykuły dwie kwestie. Po pierwsze, podkreśla on nacisk, jaki dowództwo sił zbrojnych USA położyło w nowej doktrynie obronnej na problem współpracy z Rosją.
Jedną ze składowych wyraźnego ocieplenia stosunków na linii Moskwa-Waszyngton jest niedawna ratyfikacja przez parlamenty obu stron nowego układu START. Potwierdzeniem tej tezy może być cytowany przez gazetę fragment nowej strategii wojskowej USA: „W miarę jak wzmacniamy partnerskie stosunki z Europą, będziemy pogłębiać dialog i stosunki w sferze wojskowej z Rosją, biorąc za punkt wyjścia sukcesy w sferze redukcji broni strategicznej”.
W dokumencie podkreśla się, co prawda, fundamentalna rolę, jaką odgrywać ma w systemie amerykańskich sojuszy Pakt Północnoatlantycki, jednak wyraźnie zaakcentowana została również potrzeba współpracy wojskowej z innymi partnerami.
Działania podejmowane wraz z Rosją obejmować mają szereg dziedzin, jak stwierdza się dalej w cytowanym przez gazetę tekście doktryny: „Dążymy do współpracy z Rosją w sferze walki z terroryzmem, walki z rozprzestrzenianiem broni jądrowej, w sferze kosmicznej, w sferze obrony przeciwrakietowej i aprobujemy fakt, że Rosja odgrywa coraz bardziej aktywną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności w Azji”.
Właśnie rola Rosji w Azji, jako swoistej przeciwwagi dla rosnącej potęgi Chińskiej Republiki Ludowej ma być, zdaniem autora relacjonowanego artykułu, drugim z istotnych punktów nowej doktryny obronnej USA.
Choć dowództwo amerykańskie zawarło w swoim dokumencie pewne zapisy obliczone na uspokojenie władz w Pekinie (podnosi się m.in. perspektywy obustronnie korzystnej współpracy), to jednak pojawiają się w nim również stwierdzenia wyraźnie akcentujące rosnące zagrożenie ze strony Chin. Jak cytuje dalej „Moskowskij Komsomolec”, USA zamierzają: „kontynuować uważną obserwację rozwoju sił zbrojnych Chin oraz jak odbijać będzie się on na bilansie wojskowym w Cieśninie Tajwańskiej (...) Pozostajemy zaniepokojeni z powodu skali i celów strategicznych przeprowadzanej przez Chiny modernizacji sił zbrojnych, działań Chin w kosmosie, cyberprzestrzeni, na Morzy Żółtym, Wschodniochińskim oraz Południowochińskim”.
Źródło: mk.ru
(AJ)