Kazachstan: ośrodek nuklearny w Semej oczyszczony z odpadów
O sukcesie programu poinformowali prezydenci USA, Rosji i Kazachstanu.
Podczas szczytu dotyczącego międzynarodowego bezpieczeństwa jądrowego, który miał miejsce w Seulu, Barack Obama, Dmitrij Miedwiediew oraz Nursułtan Nazarbajew wydali wspólne oświadczenie, w którym przedstawili szczegóły projektu dotyczącego zabezpieczenia terenów używanych do badań jądrowych w latach 1949-1989 na terenie Kazachstanu.
Chodzi tutaj przede wszystkim o wielki poligon doświadczalny w Semej (do 2007 r. Semipałatyńsk) w północno-wschodnim Kazachstanie, w pobliżu granicy z Rosją. To właśnie tutaj zdetonowano pierwszą sowiecką bombę atomową. Do 1963 r., zgodnie z oficjalnymi danymi, przeprowadzono w tym miejscu ponad czterysta pięćdziesiąt wybuchów jądrowych. W wyniku wspomnianych eksperymentów doszło do znacznego skażenia środowiska naturalnego, zaś liczba osób dotkniętych promieniowaniem wynosi ponad dwieście tysięcy. Poligon zamknięto w 1991 r.
Wspólny, amerykańsko-rosyjsko-kazachski projekt w Semej wynika jednak nie z troski o środowisko naturalne, czy też ludzi zamieszkujących te obszary. Powód jest bardziej prozaiczny. Współpracę rozpoczęto bowiem po zamachach z września 2001 r., a celem jest uniemożliwienie grupom terrorystycznym przechwycenia jakichkolwiek materiałów nuklearnych, które mogły się znajdować na niezabezpieczonym terytorium poligonu.
Źródło: rferl.org
(LS, BC)