Karaczajo-Czerkiesja: uczczono pamięć represjonowanych Kozaków

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wojsk kozackich: kubańskiego i tereckiego, z zastępcą Atamana Wojska Kubańskiego Nikołajem Pierwakowem na czele.

24.01.2011 22:57

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem żałobnym poświęconym pamięci Kozaków, ofiar politycznych represji władzy bolszewickiej. Następnie odbył się marsz ulicami Ust-Dżeguty, zakończony na jej głównym placu, gdzie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem Kozaków Ofiar Represji.

W Dzień Pamięć Ofiar Politycznych Represji przeciw Kozakom wystąpił też z orędziem do mieszkańców prezydent republiki Karaczajo-Czerkiesji Borys Ebziejew. Podkreślił on, że Kozacy byli pierwszym ogniwem w całym łańcuchu represjonowanych narodów: Karaczajów, Niemców, Kałmuków, Czeczenów, Bałkarów, Inguszy, Tatarów krymskich i innych.

„Wydarzenia tych lat zmusiły ludzi, którzy cudem przetrwali w żarnach tej krwawej machiny represji, nawet po wielu latach, do skrywania swojego prawdziwego pochodzenia, zatajenia prawdy o swoich wielkich przodkach przed dziećmi i wnukami zabitych, aby ochronić ich przed represjami. Można ich zrozumieć: jak patrząc w czyste oczy dziecka wytłumaczyć mu, że ludzie, całe rodziny, w tym dzieci, zostali zabici tylko za to, że należeli do stanu kozackiego, za przynależność do narodu zostali ogłoszeni zdrajcami. Na szczęście sprawiedliwość zwyciężyła i po czterech pokoleniach brutalne represje zostały uznane przez nasze państwo za bezprawne. Jestem niezmiernie zadowolony z tego, że stan kozacki odradza się, przywraca się prawdę historyczną, wnuki mogą głośno mówić o zasługach swoich dziadów, o swoich związkach ze stanem kozackim. Potomkowie prawdziwych kozaków mogą z dumą mówić o swoim pochodzeniu” – powiedział prezydent. Dodał także, że „Dzień Pamięci Ofiar to czarna stronica w historii Rosji, w historii brackich narodów Karaczajo-Czerkiesji”.

 

Źródło: wek.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.