Kałmucja: problemy z chińską imigracją?

Według lokalnej prasy (dagestańskiej) jedyna w Europie republika z większością buddyjską (największa europejska świątynia buddyzmu znajduje się w jej stolicy – Eliście) stała się jednym z najważniejszych punktów imigracji z Chin do Rosji. 

27.12.2012 15:34

Kałmucja należy do jednych z najrzadziej zaludnionych rejonów Europy – na ponad siedemdziesięciu tysiącach kilometrów kwadratowych żyje około trzysta tysięcy ludzi. Republika boryka się ze znacznymi problemami demograficznymi, choć w porównaniu z innymi organizmami autonomicznymi na terenie Federacji Rosyjskiej zachowała integralność narodową (większość mieszkańców stanowią Kałmucy).

Jak donosi lokalna prasa wkrótce problemy te mogą zniknąć dzięki zjawisku imigracji, a właściwie repatriacji osób pochodzenia kałmuckiego, które od osiemnastego wieku żyły na terenach ujgurskich, należących dzisiaj do Chin i zwanych Regionem Autonomicznym Xinjiang. W regionie mieszka co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, które zachowały w pewnym stopniu kałmuckie tradycje oraz kulturę,choć ich przodkowie opuścili Rosję w 1771 r. w związku z coraz cięższym uciskiem ze strony caratu.

Co ciekawe kilka lat wcześniej o planach sprowadzenia „Chińczyków” do Kałmucji mówił głośno ówczesny prezydent i przywódca republiki Kirsan Ilumżynow. Wspominał wtedy o umieszczeniu ich na granicy z Dagestanem, gdzie faktycznie istniał kilkusetkilometrowy pas niezagospodarowanej ziemi. Prezydent obiecywał również udzielenie niskooprocentowanych kredytów na rozpoczęcie życia w Kałmucji przez „repatriantów” z Chin.

Dlaczego sprawa chińskiej imigracji interesuje tak Dagestańczyków? Wspomniane nieużytki zostały oddane w dzierżawę dagestańskim hodowcom, których około trzy tysiące utrzymuje się obecnie z pastwisk w Kałmucji. Umowa dzierżawy wygasła jednak we wrześniu 2012 r., a kałmuckie władze nie kwapią się z jej przedłużeniem pomimo wielokrotnych próśb płynących z Machaczkały. Czyżby rząd w Eliście planował rozwinąć program „repatriacyjny” na większą skalę?

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.