Janukowycz zgodzi się na Unię Celną?

Po nocnych rozmowach pomiędzy prezydentami Ukrainy i Rosji (z 4 na 5 marca) Wiktor Janukowycz stwierdził, że Kijów może przyłączyć się do działań Unii Celnej o ile nie będą one kolidować z innymi zobowiązaniami międzynarodowymi kraju.
07.03.2013 9:03

„Format współpracy Ukrainy z Unią Celną nie powinien kolidować z międzynarodowymi zobowiązaniami Kijowa i powinien przyczyniać się do tworzenia takich relacji, które pozwolą na wzrost obrotu towarów i polepszenie warunków przepływu finansów” – powiedział prezydent Wiktor Janukowycz podczas środowej konferencji, na której podsumował rozmowy z Władimirem Putinem w nocy z 4 na 5 marca.

„Wszystko, co nie będzie niezgodne z naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi, nie będzie sprzeczne z zasadami Światowej Organizacji Handlu, uważamy za temat do rozmów. Jesteśmy gotowi przyjąć zasady Unii Celnej jako swoje, aby stworzyć dobre warunki dla naszych producentów i gospodarki w ogóle” – dodał ukraiński przywódca. Prezydent wyjaśnił, że podczas rozmów ze swoim rosyjskim odpowiednikiem doszli do wniosku, iż należy kontynuować dialog dotyczący możliwości współpracy Kijowa z Unią Celną nie tylko na poziomie rządów, ale również z organami wykonawczymi Unii. „Końcowym efektem tych prac powinno być spotkanie prezydentów wszystkich krajów, gdzie omówimy podstawowe problemy i podejmiemy decyzje” – wyjaśnił Janukowycz.

Zapowiedziano również kontynuowanie, w kwietniu, rozmów dotyczących cen za gaz dla Ukrainy. „Obecnie kwestie te opracowywane są na poziomie rządów obydwu państw, z udziałem konsultantów z wiodących firm doradczych i funduszy międzynarodowych. Martwimy się jednak głównym problemem tych rozmów – ustaleniem uczciwych cen za gaz dla Ukrainy” – powiedział Janukowycz.

Rozmowy pomiędzy prezydentami obydwu krajów miały zakończyć się około 18.00 czasu moskiewskiego w dniu 4 marca. Przedłużyły się jednak do 2.00 w nocy 5 marca.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.