Holandia wprowadza sankcje wobec Rosji

Parlament holenderski jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie sankcji wobec rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za śmierć opozycjonisty.

06.07.2011 13:58

W uchwale wyszczególnione zostały sankcje polegające na zakazie wydawania wiz oraz sankcje ekonomiczne (np. dotyczące kont bankowych). Objęci nimi zostali urzędnicy rosyjscy, który byli zaangażowani w sprawę śmierci Siergieja Magnickiego (na zdjęciu), prawnika fundacji Hermitage Capital.

Sytuację, w której urzędnicy przyczynili się do śmierci niewygodnego prawnika (ujawniał on poważne naruszenia o charakterze korupcyjnym w rosyjskich kręgach władzy) holenderscy deputowani określili jako „nie do pomyślenia”.

Kilka miesięcy wcześniej w Kongresie Stanów Zjednoczonych przedstawiono inicjatywę ustawodawczą w sprawie sankcji wobec urzędników, którzy znajdowali się na tzw. liście Magnickiego. Sankcje obejmowałyby zakaz wjazdu oraz prowadzenia transakcji finansowych na terenie USA.

Według Interfax, powołującego się na źródło w Ministerstwie Spraw Zagranicznych FR, Kreml uważa decyzję holenderskiego parlamentu za „nie do przyjęcia”. Rozmówca Interfaxu poinformował także, że rosyjskie władze rozważają wprowadzenie pod głosowanie w Dumie Państwowej ustawy, który pozwalałaby na wprowadzenie sankcji wobec urzędników zagranicznych, którzy „naruszają prawa Rosjan za granicą”.

Magnicki zmarł w więzieniu przejściowym Butyrki 16 listopada 2009 r. Pierwszy komunikat służby więziennej na temat przyczyn śmierci podawał niewydolność trzustki. Później zmieniono tę wersję na chorobę serca. Wniosek o badanie ciała, złożony przez rodzinę zmarłego, został odrzucony. Według prawników zajmujących się tajemnicą śmierci Magnickiego, była ona wynikiem niedopatrzenia administracji więziennej, która nie zapewniła zatrzymanemu odpowiedniej opieki medycznej.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.