Gruzja stawia na hydroenergetykę
Planowane inwestycje w ten sektor gospodarczy wyniosą w 2012 r. około trzech i pół miliarda dolarów.
W 2012 r. Gruzja otworzy dwie elektroenergetyczne linie przesyłowe. Jedna z nich będzie łączyć gruziński system z tureckim, druga z azerbejdżańskim. Tbilisi zamierza zwiększyć eksport energii elektrycznej do obydwu sojuszniczych państw.
W 2012 r. Gruzja rozpoczyna także projekt budowy podobnej linii, która połączyłaby jej system z Armenią. Minister Energetyki Aleksander Khetaguri poinformował, że do 2015 r. Gruzini zamierzają wybudować sześć linii przesyłowych. Co istotne, energia będzie pochodzić z elektrowni wodnych. Gruzja rozpoczyna właśnie budowę aż siedemnastu elektrowni tego typu. Największymi z nich będą kaskady Namashvani oraz Neska.
Rozpoczyna się także realizacja projektu zapowiadanego w listopadzie 2011 r., a mianowicie budowy elektrowni „Khudoni” na rzece Inguri, która będzie posiadała tamę o wysokości 200 metrów. Elektrownia ma w założeniu zapewnić dwadzieścia procent zapotrzebowania na energię w Gruzji. Obecnie w kraju znajduje się dziewięć elektrowni wodnych. W eksploatacji partycypują przedsiębiorstwa z Gruzji, USA, Chin oraz Turcji.
Źródło: regnum.ru
(BC)