Gruzja stawia na hydroenergetykę

Planowane inwestycje w ten sektor gospodarczy wyniosą w 2012 r. około trzech i pół miliarda dolarów. 

06.01.2012 14:42

W 2012 r. Gruzja otworzy dwie elektroenergetyczne linie przesyłowe. Jedna z nich będzie łączyć gruziński system z tureckim, druga z azerbejdżańskim. Tbilisi zamierza zwiększyć eksport energii elektrycznej do obydwu sojuszniczych państw.

W 2012 r. Gruzja rozpoczyna także projekt budowy podobnej linii, która połączyłaby jej system z Armenią. Minister Energetyki Aleksander Khetaguri poinformował, że do 2015 r. Gruzini zamierzają wybudować sześć linii przesyłowych. Co istotne, energia będzie pochodzić z elektrowni wodnych. Gruzja rozpoczyna właśnie budowę aż siedemnastu elektrowni tego typu. Największymi z nich będą kaskady Namashvani oraz Neska.

Rozpoczyna się także realizacja projektu zapowiadanego w listopadzie 2011 r., a mianowicie budowy elektrowni „Khudoni” na rzece Inguri, która będzie posiadała tamę o wysokości 200 metrów. Elektrownia ma w założeniu zapewnić dwadzieścia procent zapotrzebowania na energię w Gruzji. Obecnie w kraju znajduje się dziewięć elektrowni wodnych. W eksploatacji partycypują przedsiębiorstwa z Gruzji, USA, Chin oraz Turcji.

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.