Fiasko reformy rosyjskiej milicji?

W artykule zatytułowanym „W policji wszystko zostało po milicyjnemu” dziennikarz gazety „Kommiersant” dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat reformy zmieniającej zasady funkcjonowania rosyjskich organów ochrony porządku publicznego.

07.03.2011 14:32

Reforma jest konsekwencją wejścia w życie z dniem 1 marca 2011 r. nowego prawa „O policji Federacji Rosyjskiej” i przewiduje m.in. utworzenie w miejsce dotychczasowej milicji nowej formacji – policji.

Biorący udział w inspekcji moskiewskich posterunków policyjnych dziennikarz gazety „Kommiersant” zebrał od funkcjonariuszy stołecznych organów ścigania kilka interesujących opinii na temat wprowadzanych właśnie zmian. Zgodnie z przytaczanym artykułem „korespondent Siergiej Maszkin doszedł do wniosku, że strażnicy porządku, jak i ich »klienci« odnoszą sie do nowego prawa z obojętnością”; „zatrzymanych nie interesują ich prawa, których teraz powinien strzec policjant, a nocnemu dyżurnemu na posterunku, zmuszonemu do mycia podłogi celi jest wszystko jedno, czy jest »towarzyszem majorem«, czy »panem policjantem«”.

Reforma mająca w założeniu wzmocnić pozycję zwykłych mieszkańców Rosji przed organami ścigania przyniosła dość nieoczekiwane skutki. Jak stwierdza jeden z cytowanych przez gazetę moskiewskich policjantów: „Teraz mieszkańcy rejonu uważają, że powinniśmy ponosić odpowiedzialność za wszystko, stale dzwonią, żądając rozwiązania rozlicznych problemów. Nawet ci, u których zepsuł się domofon, albo komu odłączyli wodę”.

Inny z pytanych przez dziennikarza „Kommiersanta” funkcjonariuszy stwierdził: „Ja powiedziałem swoim (podwładnym) tak: nie zadawajcie mi więcej głupich pytań w stylu »Kim teraz jesteśmy?«. Dopóki nie napiszą wam w legitymacjach słowa »policjant«, będziecie milicjantami”.

 

Źródło: kommersant.ru

(AJ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.