Europa Wschodnia wspomina i składa hołd prezydentowi Kaczyńskiemu

W naszych mediach dużo możemy przeczytać o wizycie rosyjskiego prezydenta w Katyniu, o wpisie Swietłany Miedwiediewy do księgi kondolencyjnej, o bólu narodu rosyjskiego. Tymczasem pamięta nie tylko Rosja. Pamiętają i oddają hołd kraje, które były w centrum zainteresowania polityki śp. prezydenta. Rocznicowe wydarzenia odbyły się w wielu krajach Europy Wschodniej. Szczególnie doniosły charakter nosiły w Gruzji i na Litwie.

13.04.2011 14:02

W piątek 8 kwietnia w Tbilisi w związku z rocznicą śmierci prezydenta uroczyście otwarta została wystawa fotograficzna. Zdjęcia są poświęcone spotkaniom Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Micheilem Saakaszwilim i innymi gruzińskimi politykami. Prezentowana na fotografiach jest także pamiętna wizyta polskiej głowy państwa podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej oraz żałoba w Gruzji po tragedii smoleńskiej. Organizatorami wystawy są gruzińska Akademia Sztuk Pięknych oraz polska ambasada w Tbilisi.

Na otwarciu wystawy obecny był przewodniczący gruzińskiego parlamentu Dawid Bakradze, który powiedział dziennikarzom, że „w osobie Lecha Kaczyńskiego Gruzja straciła wielkiego przyjaciela, a Polska – wielkiego patriotę. Trzeba złożyć daninę pamięci wszystkim ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem” – powiedział Bakradze i jeszcze raz złożył kondolencję narodowi polskiemu z okazji rocznicy tragedii.

10 kwietnia w Tbilisi w stołecznym konwersatorium z inicjatywy gruzińskiego Ministerstwa Kultury odbył się koncert poświęcony ofiarom tragedii smoleńskiej, w którym wzięli udział przedstawiciele polskiej ambasady, Polonia oraz Gruzini. Podczas koncertu orkiestra „Georgian Simfonietta” wykonała utwory Chopina.

11 kwietnia w Gori otwarta została ulica imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Podczas uroczystości gubernator regionu Zurab Arsoszwili powiedział, że Lech Kaczyński zawsze okazywał Gruzji pomoc, szczególnie w trudnych momentach. Ś.P. prezydent posiadał już wcześniej ulice swojego imienia w Tbilisi oraz w Batumi.

Na Litwie w ramach obchodów 10 kwietnia odbyła się msza święta w wileńskim kościele pod wezwaniem św. Rafała, w której uczestniczyła m.in. przewodnicząca Sejmu Irina Degutiene, wiceprzewodniczący Sejmu Ceslovas Stankevicus, wiceminister spraw zagranicznych Egidijus Meilunias, wielu innych litewskich działaczy państwowych. Obecni byli również liderzy polskich organizacji na Litwie, harcerze oraz społeczność wileńska. W intencji ofiar Katynia i Smoleńska modlono się we wszystkich kościołach Wileńszczyzny.

W niedzielę wieczorem w wileńskim akademickim kościele im. Jana Chrzciciela odbył się koncert „In memorian” w intencji ofiar tragedii, podczas którego wystąpił Chór Państwowy „Vilnius”. Recytowano również wiersze Czesława Miłosza. Koncert odbył się z inicjatywy Ministra Spraw Zagranicznych Litwy Audroniusa Ażubalisa. Litewski minister zaznaczył między innymi, że „śmierć przedstawicieli świata polityki, kultury, wojska, po prostu wspaniałych ludzi, to duża strata dla narodu polskiego, ich bliskich, ale też dla całej Europy.

Uczestniczący w uroczystości były prezydent Litwy Valdas Adamkus wspominał, że „prezydent Kaczyński był wielkim przyjacielem Litwy. Bardzo często odwiedzał nasz kraj. Spotykaliśmy się też za granicą”. Adamkus podkreślił również, że odbudowanie stosunków polsko-litewskich, które ukształtowały się za czasów prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego zajmie niejeden rok. W polskich szkołach na Litwie odbyły się uroczyste akademie poświęcone 71 rocznicy zbrodni katyńskiej i pierwszej rocznicy tragedii smoleńskiej.

W Charkowie, na polsko-ukraińskim memoriale pamięci ofiar totalitarnego reżimu, odbyły się uroczystości pamięci ofiar ludobójstwa w Katyniu i tragedii pod Smoleńskiem. W obchodach wzięli udział między innymi: pierwszy zastępca przewodniczącego charkowskiej administracji obwodowej Wladimir Babajew, pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Miasta Charkowa Aleksandr Krywcow, Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej Jan Granat, przedstawiciele miejscowej administracji, duchowieństwa oraz organizacji skupiających Polaków na Wschodzie.

Okolicznościowe uroczystości upamiętniające ofiary Smoleńska i Katynia odbyły się również na Łotwie, gdzie z inicjatywy polskiej ambasady w Muzeum Okupacji Łotwy miała miejsce prezentacja książki Allena Paula „Katyń. Stalinowska masakra i tryumf prawdy”. Autor w 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi przez prezydenta Kaczyńskiego. 10 kwietnia w ryskim kościele Matki Boskiej Bolesnej odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy.

Msza upamiętniająca ofiary z udziałem przedstawicieli mniejszości polskiej oraz ambasady Rzeczypospolitej odbyła się również w Armenii

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku mimo chmury wulkanicznego pyłu uniemożliwiającego loty samolotowe nad Europą na pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich dotarli prezydenci Litwy: Dalia Grybauskaite, Łotwy: Valdis Zatlers oraz premier Estonii: Andrus Ansip. Z Ukrainy na Wawel przybyła bardzo liczna delegacja w składzie prezydentem Wiktorem Janukowyczem, byłą premier Julią Tymoszenko oraz byłym prezydentem Wiktorem Juszczenką. Do historii przejdzie słynna podróż gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego pod Wawel z przesiadką w Rzymie.

Pozostaje więc dziś zapytać czy zapamiętaliśmy z tamtego dnia tylko obecność rosyjskiego prezydenta? Czy dziś pamiętamy i będziemy pamiętać o tych, co oddają hołd najlepszym synom naszego narodu? Czy może na ich opuszczonych ciałach, zdradzonej pamięci i podeptanym majestacie państwa będziemy budować wątpliwe polsko-rosyjskie pojednanie?

 

Źródła: newsgeorgia.ru, pik.tv, regnum.ru, znadwilii.lt, wilnoteka.lt, ryga.polemb.net, tbilisipolemb.net, unian.uaregnum.ru

(MW)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (3)
Twój nick:
Kod z obrazka:


gosc
16.04.2011 14:27

po tych uroczystościach widać, że jednak działalność polityczna L. Kaczyńskiego odniosła w jakimś stopniu sukces. może gdyby nie zginął zostałaby utworzona w przyszłości grupa sojuszniczych państw stanowiąca bufor między wschodem a UE. ciekawi mnie czy L. Kaczyński brał pod uwagę Turcję i państwa bałkańskie w swojej polityce?

Marek
14.04.2011 13:44

Prezydent Gruzji oraz pozostali przedstawiciele Europy wschodniej pokazali klasę i szacunek dla śp. prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego. Dowiedli także, że zdają sobie sprawę z zagrożenia neoimperialnego Rosji i jej prób porozumienia z Niemcami kanclerz Merkel, której nie było na pogrzebie tak jak nie było Obamy. Zostaliśmy sprzedani przez Zachód.

Diandej
13.04.2011 15:43

A u nas odbywają się seanse nienawiści. Niesiołowski z nienawiściom w oczach i pianą na ustach perroruje.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.