Droga do rozwiązania problemu nielitewskich napisów w paszportach?
Członkowie polsko-litewskiego forum intelektualistów spotkali się w piątek z marszałkiem sejmu Litwy Ireną Degutiene. Uczestnicy spotkania wyrazili poparcie dla projektu zapisu nielitewskich imion i nazwisk nie na pierwszej, lecz na dalszych stronach w dokumentach.
„Taki wariant odpowiada decyzji Europejskiego Sądu Sprawiedliwości oraz Konstytucji Litwy i byłby on wielkim krokiem naprzód, bowiem po przyjęciu takiej decyzji imiona i nazwiska nielitewskiego pochodzenia będzie można pisać z pomocą liter ojczystego języka na innych stronach dokumentu” – powiedziała Degutiene.
Polscy intelektualiści poparli pomysł, aby litewski Sejm rozpoczął omawianie projektu ustawy, zgodnie z którym obywatele Litwy będą mogli korzystać z prawa pisania imion i nazwisk w języku ojczystym. Pisownia taka stanowić będzie w dokumentach dodatkową formę obok oficjalnej litewskiej. Takie rozwiązanie funkcjonuje na Łotwie względem której organizacje międzynarodowe nie wysuwają żadnych pretensji.
Degutiene poleciła również przedstawicielowi komitetu Sejmu ds. zagranicznych Emanuelisowi Zingerisowi poddać pod dyskusję w Sejmie już zarejestrowane projekty ustaw odpowiadające takim postulatom.
Zdaniem przewodniczącej Sejmu stosunki polsko-litewskie powinny opierać się na formule zgodnie, którą problematyczne kwestie związane z prawami mniejszości narodowych nie wpływałby na współpracę między Polską i Litwą w rozwoju strategicznych projektów bezpieczeństwa energetycznego i infrastruktury. Degutiene podkreśliła znaczenie koordynacji polityki w obrębie Unii Europejskiej oraz rozwoju projektu mostu energetycznego między Litwą i Polską.
Źródło: delfi.lt
(MW)