Czuwaszja: proces po czuwasku? Nie ma takiej możliwości

Skład sędziowski, który ma orzekać w sprawie oskarżonego o „ekstremizm” dziennikarza czuwaskiego Ille Iwanowa, odrzucił jego prośbę o prowadzenia rozprawy w języku czuwaskim – urzędowym języku republiki, w której Czuwasze stanowią większość mieszkańców (67 procent populacji).
29.05.2013 12:02

Ille Iwanow oskarżony został o opublikowanie „ekstremistycznego” artykułu w obronie języka czuwaskiego. Tekst pt. „Pokaż mi swój język, a powiem ci kim jesteś” został opublikowany w czasopiśmie „Wziatka” wiosną 2011 r. W artykule Iwanow zauważył m.in. że państwo nie zapewnia czuwaskim dzieciom przedszkoli z językiem ojczystym, nie ma również stałych audycji radiowych i telewizyjnych w języku czuwaskim. „Czuwaski parlament nigdy nie pracował posługując się językiem tytularnego narodu, władza wykonawcza nie publikowała dekretów w języku czuwaskim. Nie ma czuwaskich sądów. Żadna instytucja państwa nie zapewnia Czuwaszom prawa do życia i pracy w ramach posługiwania się ich ojczystym językiem. Nawet ustawa zasadnicza – Konstytucja Republiki Czuwaszji – została spisana po rosyjsku.” – wyjaśniał Iwanow.

„To wszystko powinno oburzać cywilizowanych rosyjskich i rosyjskojęzycznych dziennikarzy i obrońców praw człowieka w państwie czuwaskim, gdyby byli oni faktycznie cywilizowani” – konkludował autor.

Podczas rozprawy sądowej Iwanow poprosił o prowadzenie jej w języku czuwaskim. Sędzia odmówił. W ten sposób naruszony został jeden z artykułów czuwaskiej konstytucji, z którego wynika, że obywatele mają prawo do wyboru języka komunikacji przed organami władz państwowych. Mimo wszystko Iwanow zeznawał w języku czuwaskim. Jego wypowiedzi zostały przetłumaczone na rosyjski. Sędzia zwracał się jednak do Iwanowa wyłącznie w języku rosyjskim, a jego wypowiedzi nie były tłumaczone na czuwaski. Za wspomniane wyżej treści, zawarte w artykule, dziennikarzowi grożą dwa lata więzienia.

Źródło: uralistica.com

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.