Co robić (z Leninem)?

Przedstawiciel partii „Jedna Rosja” Władimir Miedinskij zaproponował swojemu ugrupowaniu omówienie kwestii pochowania szczątków Włodzimierza Lenina, które spoczywają do tej pory w mauzoleum na placu Czerwonym.

22.01.2011 17:04

Jak informuje w artykule zamieszczonym 21 stycznia na swojej stronie internetowej gazeta „Kommiersant” idea pochówku Lenina być może będzie omawiana w niedługim czasie na forum Dumy Państwowej. Podkreślając absurdalność wystawiania mumii wodza rewolucji w mauzoleum Miedinskij stwierdził: „Żadnego ciała tam nie ma, specjaliści wiedzą, że zachowało się około 10% ciała, a cała reszta jest już z niego dawno wypatroszona i podmieniona”. Miedinskij chce również utrudnić komunistom świętowanie okrągłej, dziewięćdziesiątej rocznicy śmierci Lenina w 2014 roku, nazywając podobną inicjatywę mianem „niedorzecznej, pogańsko-nekrofilskiej misji”.

Przedstawiciele Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej uważają pomysł Miedinskiego za„prowokację, która może doprowadzić do rozłamu w społeczeństwie”. Jak wskazuje w cytowanym przez „Kommiersanta” oświadczeniu sekretarz Komitetu Centralnego KPFR Walerij Raszkin: „Naród Rosyjski już się określił: Lenin był, jest i będzie”. Inicjatywa nie zyskała również wsparcia partii „Sprawiedliwa Rosja”. Wypowiadający się w jej imieniu zastępca przewodniczącego ugrupowania Giennadij Gudkow stwierdził: „U nas w kraju jest dzisiaj bardzo dużo innych społecznie znaczących problemów”. Natomiast za pomysłem opowiedział się Igor Liebiediew szef frakcji parlamentarnej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji: „Oczywiście poprzemy tę inicjatywę, ale nie z punktu widzenia politycznego, a ludzkiego”.
W przywoływanych przez „Kommiersanta” badaniach opinii publicznej, przeprowadzonych w 2009 r. przez firmę WCIOM, tylko 15% Rosjan opowiedziało się za pozostawieniem Lenina w dotychczasowym miejscu spoczynku, 41% było odmiennego zdania, uznając istniejącą sytuację za „niewłaściwą i nienaturalną”.

Przedstawiciele Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej uważają pomysł Miedinskiego za „prowokację, która może doprowadzić do rozłamu w społeczeństwie”. Jak wskazuje w cytowanym przez „Kommiersanta” oświadczeniu sekretarz Komitetu Centralnego KPFR Walerij Raszkin: „Naród Rosyjski już się określił: Lenin był, jest i będzie”. Inicjatywa nie zyskała również wsparcia partii „Sprawiedliwa Rosja”. Wypowiadający się w jej imieniu zastępca przewodniczącego ugrupowania Giennadij Gudkow stwierdził: „U nas w kraju jest dzisiaj bardzo dużo innych społecznie znaczących problemów”. Natomiast za pomysłem opowiedział się Igor Liebiediew szef frakcji parlamentarnej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji: „Oczywiście poprzemy tę inicjatywę, ale nie z punktu widzenia politycznego, a ludzkiego”.

W przywoływanych przez „Kommiersanta” badaniach opinii publicznej, przeprowadzonych w 2009 r. przez firmę WCIOM, tylko 15% Rosjan opowiedziało się za pozostawieniem Lenina w dotychczasowym miejscu spoczynku, 41% było odmiennego zdania, uznając istniejącą sytuację za „niewłaściwą i nienaturalną”.

 

Źródło: kommersant.ru

(AJ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.