Białoruś: zjazd wyborczy Związku Białoruskich Pisarzy

Ostatni zjazd Związku Białoruskich Pisarzy będzie miał decydujący wpływ na najbliższą przyszłość organizacji.

13.12.2011 15:12

W wyniku wyborów, przeprowadzonych na ostatnim zjeździe związku, wybrany został nowy przewodniczący organizacji. Został nim Borys Pietrowicz. Był on jedynym kandydatem, biorącym udział w wyborach. Proponowano to również Liawonowi Borszczewskiemu, Władimirowi Niekliajewowi i Michasiowi Skobli, jednakże wszyscy trzej odmówili.

Z innych, równie ważnych wydarzeń zjazdu, warto wspomnieć o wyrzuceniu ze Związku Wasilija Jakowienki, oskarżającego władze organizacji m.in. o malwersacje finansowe. Swoje zastrzeżenia co do ZBP zawarł on w artykule dla tygodnika „Litaratura i mastactwa”. Złożył on również doniesienia do prokuratury, jednakże nie stwierdziła ona żadnych nadużyć w działalności organizacji.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż na Białorusi działają obecnie dwie organizacje pisarzy – lojalny wobec władz Związek Pisarzy Białorusi i alternatywny Związek Białoruskich Pisarzy. Ten drugi uważa się za spadkobiercę Związku Pisarzy BSRR, do którego należeli najwybitniejsi białoruscy pisarze, tacy jak np. Janka Kupała.

Po odzyskaniu niepodległości ZP BSRR zmienił nazwę na Związek Pisarzy Białorusi, jednakże w 1996 r. wprowadzono przepis, zgodnie z którym słowo „Białoruś” w nazwach organizacji może być używane tylko przez organizacje prorządowe, przez co ZPB stał się ZBP. Organizacja ta zachowała niezależność od władz, przez co w 1997 r. została pozbawiona Domu Literata, a w 2002 r. została ona zmuszona do przerwania swojej działalności wydawniczej. Nie oznaczało to jednak końca jej działalności. ZBP jest obecnie członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Związków Pisarzy, Europejskiej Rady Pisarzy i Bałtyckiego Stowarzyszenia Pisarzy.

 

Źródło: belaruspartizan.org 

(MB)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.