Baszkiria: problemy z językiem, kłopoty w telewizji publicznej

Pracownicy publicznych środków masowego przekazu apelują do prezydenta Baszkirii Rustema Chamitowa o obronę ich praw oraz języka baszkirskiego.

01.03.2011 16:48

W liście otwartym do prezydenta dziennikarze skrytykowali ostatnie redukcje etatów w państwowych radiu i telewizji Republiki Baszkirii. Protestują także przeciw zmniejszeniu ilości programów nadawanych w języku baszkirskim. Zmiany wprowadził nowy szef Telewizji Baszkirii Guzel Ibragimow.

Prezydent spotkał się z dziennikarzami 22 lutego. Jego stanowisko nie było do końca jednoznaczne. Najpierw wyraził swoje pełne poparcie dla nowego dyrektora telewizji. Stwierdził, że zmiany są potrzebne, gdyż programy telewizji miały przestarzałą formułę, niezdolną do przyciągnięcia widzów. Z drugiej strony zapewnił, że programy w języku baszkirskim będą zajmować co najmniej 60 procent czasu antenowego.

Chamitow wystąpił też w obronie języka baszkirskiego. Stwierdził, że będzie on zawsze nauczany w szkołach na terenie republiki. Jednocześnie dodał, że nikt nie będzie zmuszany, aby się go uczyć.

Konflikt wokół języka baszkirskiego wybuchł dwa lata temu, kiedy wprowadzono jego obowiązkowe nauczanie w szkołach. Wywołało to protesty ludności rosyjskiej, ale także tatarskiej. Baszkirzy stanowią mniejszość w republice, jest ich tylko 22 procent.

 

Źródło: rferl.org

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.