Amerykanie zaprosili przedstawicieli Moskwy do obserwowania testów systemu SM-3?

Rosjanie twierdzą, że nie będą uczestniczyć w próbach pomimo zaproszenia ze strony Waszyngtonu. 

08.04.2012 9:15

System wykrywania rakiet balistycznych powstanie w mieście Malatya w południowo-wschodniej Turcji. Pierwszy element to morski system radarowy AN-TRU-2. Ma on za zadanie informować o zagrożeniu Europy atakiem rakietowym. W pierwszym etapie instalowania tarczy przewiduje się wdrożenie systemu obrony przeciwrakietowej dla kontynentu europejskiego, w tym znany system Aegis. Do 2015 roku przewiduje się rozmieszczenie systemu przechwytującego SM-3 (Blok-IB), w wersji morskiej i lądowej, które mają zapewnić ochronę przed rakietami operującymi w bliskim i średnim polu rażenia. Do 2018 roku zakończone zostaną pracę nad rozwojem, testowaniem i wdrożeniem zaawansowanego SM-3 (Blok-IIA).

To właśnie testy systemu przechwytującego SM-3 miałyby być rzekomo obserwowane przez Rosjan. Zastępca rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergiej Riabkow stwierdził, że nawet gdyby przedstawiciele Rosji zdecydowali się na uczestnictwo w próbach, to nie zmienia to sytuacji. Zgodnie z zapowiedzą wiceministra Federacja będzie nadal podnosić swoje obiekcje co do systemu na arenie międzynarodowej.

Przypominamy, że dwa tygodnie temu informowaliśmy o pojawiających się w rosyjskich mediach podejrzeniach co do możliwości przekazania tajnej dokumentacji dotyczącej systemu obrony przeciwrakietowej Rosjanom. Dokonać miała tego rzekomo oficjalna przedstawicielka USA ds. równowagi strategicznej i brony przeciwrakietowej Ellen Tauscher. Po zarejestrowanej przez przypadek rozmowie Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa w Seulu, gdzie amerykański prezydent prosił o czas na rozwiązanie kwestii tarczy po myśli Rosjan, wspomniane domniemania, podważane przez oficjalnych przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, nabierają realizmu.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.