Abchascy Rosjanie „wykluczonymi”?

Zgodnie z raportem przygotowanym przez władze rosyjskie, „istnienie społeczności Rosjan w Abchazji dobiega końca” – stwierdzają dziennikarze „Moskiewskiego Komsomolca”.

21.04.2011 9:50

W raporcie, którego sporządzenie zleciły odpowiednie komisje Dumy Państwowej, Rady Federacji oraz Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, znalazły się niepokojące dane. Okazuje się, że liczba Rosjan w Abchazji w ciągu ostatnich dwudziestu lat spadła z 75 do 20 tysięcy. Według ekspertów przygotowujących raport, dzieje się tak ze względu na… planową dyskryminację mniejszości narodowych w Abchazji.

Dla przykładu podano warunki prawne, w jakich przeprowadza się wybory do Zgromadzenia Ludowego. W abchaskim parlamencie istnieją bowiem ścisłe wytyczne, co do narodowości deputowanych. Rosjan może być tylko trzech, Ormian i Gruzinów po dwóch. 28 na 35 miejsc zarezerwowanych jest dla Abchazów, chociaż stanowią oni de facto mniejszość w republice.

Problemem jest także sytuacja mieszkaniowa. Pomimo, że w Abchazji jest mnóstwo opuszczonych mieszkań, należących do wypędzonych z republiki Gruzinów, nasila się zjawisko eksmisji. Dotyka ono przede wszystkim Rosjan, wśród których większość stanowią emeryci i renciści, nie dysponujący odpowiednimi środkami finansowymi oraz nie posiadający znajomości w miejscowych władzach. Problem klanowości miejscowych władz jest kolejnym, z którym nie może poradzić sobie społeczność rosyjska. Wszystkie urzędy obsadzone są przez Abchazów. Podobnie dzieje się w przypadku kluczowych zawodów np. notariuszy.

Rosjanie nie mogą też oczekiwać pomocy od rosyjskiej ambasady w Abchazji czy też federalnej organizacji Rossotrudniczestwo, zajmującej się pomocą dla osób pochodzenia rosyjskiego, żyjących w krajach byłego Związku Sowieckiego. Blokują one rozwój niezależnych organizacji i stowarzyszeń rosyjskich. W imię dobrych relacji z lokalnymi władzami nie podejmują kwestii spornych.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.