Wielki poeta odsłania "Rąbek Królestwa"

W imieniu Fundacji im. Maurycego Mochnackiego oraz Wydawnictwa Arcana pragniemy zaprosić Państwa na kolejne, piąte już spotkanie z cyklu „Otwarte teksty”. Czwartek 26 listopada o g. 18.00, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajskiej 1 (sala nr 53).
23.11.2015 2:05

Naszym Gościem będzie postać, której nazwisko jest prawdziwą legendą w środowisku literackim, poeta, pisarz, eseista i tłumacz – pan Leszek Elektorowicz.

Nasz Gość urodził się w 1924 r. we Lwowie. Tam poznał Zbigniewa Herberta, z którym przez całe życie autora „Pana Cogito” łączyły go więzi przyjaźni. Był żołnierzem Armii Krajowej. Jako twórca debiutował w 1947 r. na łamach „Dziennika Literackiego”. W latach 1950-1956 zamiast przyjęcia doktryny socrealizmu zdecydował się na milczenie, zaprzestał wszelkich publikacji i imał się różnych zajęć, by utrzymać rodzinę. Przez kilkanaście lat był członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika „Życie Literackie”; z którego został zwolniony z powodów politycznych. W latach 1972-1977 zajmował posadę kierownika literackiego Teatru „Bagatela”, jednak i stamtąd został wyrzucony po publikacji listu protestacyjnego przeciw represjom po wydarzeniach w Radomiu w 1976 r. Był również współzałożycielem i członkiem redakcji miesięcznika „Pismo”. 

Leszek Elektorowicz jest członkiem PEN Clubu, ZAIKS-u, członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1966/67 uczestniczył w International Writing Program na Uniwersytecie w Iowa. Prowadził wykłady na uniwersytetach USA (Berkeley, Austin, Chapel Hill, Durham), a także zajęcia z przekładu literackiego w Studium Literacko-Artystycznym na UJ. Od 2009 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest również członkiem Kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”.

Publikował m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „W drodze”, „Tygodniku Solidarność”, „Arce” i „Arcanach” Ogłaszał też teksty w pismach drugiego obiegu: „Zapis”, „Miesięcznik Małopolski”, „Czas Solidarności”. Jego wiersze i opowiadania były zamieszczane w zagranicznych antologiach i czasopismach w przekładach na język angielski, francuski, czeski, niemiecki, hebrajski.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.