Tak było na promocji książki „Powrót pańskiej Polski” Ewy Polak-Pałkiewicz

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z promocyjnego spotkania książki „Powrót pańskiej Polski” Ewy Polak-Pałkiewicz.
12.06.2016 22:09

W dniu 17 maja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim miała miejsce promocja książki "Powrót pańskiej Polski". O godzinie 15:00 w sali na parterze Collegium Jana Pawła II wokół Pani Ewy Polak-Pałkiewicz, która jest Autorką książki oraz przedstawicieli organizatorów: Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, oraz Uczelnianego Samorządu Studentów KUL zgromadzili się zaproszeni goście. Trafny dobór sali sprawił, że bez większych kłopotów mogli dotrzeć na miejsce zarówno studenci, pracownicy, jak i osoby spoza Uniwersytetu. Audytorium dopisało w to majowe, jakże chłodne i deszczowego popołudnie. Pani Ewa witała gości przed drzwiami sali promiennym uśmiechem, zaś nie mniej serdecznie rozpoczął spotkanie Pan Wacław Czakon, założyciel i prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, wręczając Pani Ewie bukiet kwiatów. Następnie, bardzo wymownie wybrzmiało odtworzone nagranie pieśni do tekstu wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny, wprowadzając w nastrój spotkania oraz w świat i w tematykę książki zarazem.

"Skąd taki tytuł?" Na pytanie dotyczące genezy a jednocześnie problematyki książki, padła wyczerpująca odpowiedź. Tytuł przywołuje pewien ład, pewną jakość cywilizacyjną, jaką niesie Polska. Ład, który został zburzony po 1945 roku, zaś książka w swym zarysie wpisuje się obchody rocznicy chrztu Polski. Użyte w tytule sformułowanie "pańska Polska" nie dotyczy jedynie określonej rzeczywistości historycznej, którą przyjęło się nazywać ziemiaństwem, lecz przede wszystkim oznacza fundamentalne zakorzenienie całości państwa w Bogu, jako Panu. Chrzest oznaczał dla państwowości polskiej niejako przyjęcie panowania Bożego, co oznaczało wprowadzanie w życie Dobrej Nowiny głoszonej przez Jezusa Chrystusa, i wybór jej jako punktu odniesienia, zarówno w życiu osobistym jak i społecznym. 

Przytoczone fragmenty książki ukazały realizację tej rzeczywistości w życiu konkretnych historycznych postaci. Opisy ich życia, przytoczone listy, świadectwa, przywołują pewien świat i obszar kultury, znany nam już jedynie z książek. Świat, który zarazem mógłby niezwykle ubogacić osoby żyjące dziś. 

Fragmenty książki przeczytały Monika  Zgierska i Kinga Kufel z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Znaleźć tu możemy ustępy dotyczące ostatnich chwil życia świętego Ojca Maksymiliana Kolbe, świadectwa życia jednego ze stu ośmiu błogosławionych męczenników II wojny światowej - Franciszka Starowieyskiego, czy też dowódcy z Powstania Styczniowego Romualda Traugutta. Temat niezwykłych postaci, uczestników powstań i i ich pełnych męstwa postaw podjął prowadzący spotkanie pan Wacław Czakon. Pani Ewa zaś wskazała na charakterystyczny rys książki, który streściła słowami "księga listów". W dziele znajdziemy bowiem obficie przytaczane listy, stanowiące ważne źródło historyczne i będące zarazem wprowadzeniem nas współczesnych w bliskość i pewną zażyłość z przywołanymi postaciami. 

Prezentacja zakończyła się czasem serdecznych i ciepłych rozmowy uczestników, przy filiżance gorącej herbaty. Uczestnictwo w wydarzeniu  ubogacało wewnętrznie,  a także sprawiało prawdziwą radość! Uznać je mogę, z całą pewnością, za jedno z ważniejszych, (odbyło się ono w Alma Mater dzięki sugestii absolwentki KUL – Pani dr Agaty Płatek – znajomej Autorki, która przeprowadziła niedawno niezwykle ciekawy wywiad z Autorką nawiązujący do innej inspirującej książki Pani Ewy pt. „Patrząc na kobiety” –dostępny na www.niedziela.pl o tytule: „Czy kobiecość jest czymś anachronicznym?”), jakie miały miejsce w murach naszego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w tym roku akademickim. 

 

Marcin Markowski

doktorant w Instytucie Teologii Moralnej KUL

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.