Syria: czeczeńscy bojownicy odcinają się od Al-Kaidy

Grupa czeczeńskich bojowników, walczących po stronie Wolnej Armii Syrii, ogłosiła wyjście z organizacji Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie, związanej z Al-Kaidą.
06.09.2013 14:06

Czeczeni umieścili swój film w internecie. Widać na nim grupę kilkudziesięciu uzbrojonych mężczyzn. Przywódca grupy przemawia w języku rosyjskim, obok stoi tłumacz, który w języku arabskim oddaje sens słów pierwszego.

Czeczeńscy bojownicy ogłosili w filmie, że opuszczają szeregi organizacji Frontu Obrony Ludności Lewantu, której przywódca Abu Mohamed al-Golani w kwietniu 2013 r. przyrzekł wierność Ajmanowi az-Zawahiriemu, uznawanemu za następcę Osamy bin Ladena i szefa Al-Kaidy. Odcięli się również od związków z Państwem Islamskim w Iraku i Lewancie, organizacją powstałą w 2003 r. w związku z interwencją Stanów Zjednoczonych z Iraku. Od tej chwili, zgodnie z deklaracją czeczeńskich bojowników, zakładają oni własną organizację w Syrii, pod nazwą „Mudżahedini Kaukazu w Lewancie”.

„Jesteśmy obecnie, zgodnie z wolą Boga, w Asz-Szam (Syrii). Przyjechaliśmy tutaj by prowadzić dżihad. Nasza grupa nazywać się będzie Mudżahedini Kaukazu w Lewancie. Nasi bojownicy pochodzą spośród wszystkich narodów kaukaskich. Wszyscy nasi bracia przybyli tu z Rosji.” – powiedział rosyjskojęzyczny przywódca grupy. „Jesteśmy odtąd niezależną brygadą.” – dodał tłumacz. 

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.