Rusza czwarta edycja Konkursu Sarmatia!

Konkurs Sarmatia Karola Levittoux liczy sobie już kilka ładnych lat. Od początku istnienia jego celem była popularyzacja dziedzictwa wielonarodowej Rzeczpospolitej oraz rozbudzenie zainteresowania tematyką Kresów Wschodnich.
10.10.2013 13:28

Przystępując do konkursu, uczestnicy mają do dyspozycji wiele form ekspresji. Bogata paleta środków wyrazu daje nie tylko szerokie możliwości prezentacji swych talentów, ale pozwala także stworzyć ciekawy artefakt, który przybliża życie w bogatym świecie przeszłości –świecie na którego barkach dzisiaj stoimy. Świecie naukowców i przemysłowców, ale też artystów czy rycerzy.

Efektem końcowym konkursu jest prawdziwe wejście młodych ludzi w świat kultury: podjęcie dialogu ze światem przeszłym i teraźniejszym poprzez prezentację własnego, unikalnego stanowiska. W taki sposób rodziły się niezwykle interesujące prace: owiana motywami eschatologicznymi i teoretycznoliterackimi, wielokontekstowa narracja inspirowana twórczością Zbigniewa Herberta, czy też znakomity dokument młodych krakowskich reportażystek o katedrze ormiańskiej we Lwowie.

Chcielibyśmy kontynuować naszą inicjatywę, angażować najzdolniejszą i najbardziej twórczą młodzież oraz inspirować ją bogatym dziedzictwem wieloetnicznej Rzeczpospolitej. Dlatego też ruszamy z Sarmatią No.4. A czyż może być lepszy czas niż „najpiękniejsza z pór roku, zadumana pogodną zadumą zrozumienia i ciszy" – jakby to ujął Tadeusz Dołęga-Mostowicz?


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.