Rosjanie z nowym czołgiem?

Wkrótce rozpoczną się testy prototypu nowoczesnego czołgu rosyjskiego, opartego o rozwiązania zastosowane w platformie Armata.
08.09.2013 9:45

Armata to ciężka platforma wojskowa, której opracowaniem zajmują się inżynierowie z zakładów Uralwagonzawod w Omsku. W założeniu ma ona stanowić bazę dla budowy nowoczesnych czołgów, wozów bojowych piechoty oraz pojazdów inżynieryjnych i zabezpieczenia tyłów.

„Prototyp nowego czołgu zaprezentowany zostanie podczas wystawy wojskowej w Niżnym Tagile, która będzie miała miejsce pomiędzy 25 a 28 września. Testy rozpoczną się w ciągu miesiąca lub dwóch po wystawie” – poinformował generał Aleksander Szewczenko, odpowiedzialny za wdrożeniu projektu. Premierę czołgu podczas targów zapowiedział wcześniej, w lipcu, wicepremier Dmitrij Rogozin.

„Pojazdy, w których zastosujemy platformę Armata, będą dorównywać rozwiązaniom znanym z wozów bojowych armii natowskich, a w niektórych przypadkach przewyższać zachodnie osiągnięcia techniczne” – dodał Szewczenko.

Rosjanie planują, że nowy czołg znajdzie się na wyposażeniu jednostek pancernych już w 2015 r. Jednym z głównych założeń jest zastosowanie bezzałogowej wieży strzelniczej. Trzyosobowa ekipa obsługująca tank pozostanie w dolnej, lepiej chronionej, części pojazdu. 

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.