Rosja: pożar na okręcie atomowym

Do pożaru doszło na podwodnym okręcie atomowym „Tomsk”, przebywający w dokach remontowych zakładów „Zwiezda” w Kraju Nadmorskim, na Rosyjskim Dalekim Wschodzie.
16.09.2013 13:21

Ogień pojawił się około godziny 5 rano czasu moskiewskiego podczas wykonywania prac spawalniczych. Doszło do natychmiastowej ewakuacji załogi. Na miejsce przybyło trzynaście ekip straży pożarnej, należących do jednostek Floty Pacyfiku oraz Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych FR. Ministerstwo Obrony FR wydało komunikat, zgodnie z którym „przyczyną pożaru było naruszenie norm bezpieczeństwa prac spawalniczych”. Zapowiedziano również powołanie „komisji specjalnej” w tej sprawie. Rosjanie uspokajają, że reaktor nie działał od 2011 r., kiedy to okręt znalazł się w dokach remontowych (remont zarządzono jeszcze w 2009 r.). Pomimo informacji Ministerstwa Obrony, przedstawiciele Floty Pacyfiku zapewnili w osobnym oświadczeniu, że „urządzenia mierzące radiację w rejonie okrętu Tomsk wykazują normalne wskaźniki”.

Komentując sytuację na okręcie wicepremier Federacji Rosyjskiej ds. obronności Dmitrij Rogozin wezwał osoby publiczne by „nie potęgować” zamieszania związanego z „pożarem na okręcie atomowym”. Rogozin zwrócił się bezpośrednio do Roberta Szlegela, dwudziestoośmioletniego deputowanego Dumy z ramienia młodzieżówki „Nasi” oraz „Jednej Rosji”, który w mediach społecznościowych wspomniał o „pożarze reaktora jądrowego”.

„Tomsk” to atomowy okręt podwodny projektu 949A, realizowanego jeszcze w czasach Związku Sowieckiego (od 1986 r.). W rosyjskiej marynarce „Tomsk” eksploatowany jest od 1996 r. 

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (3)
Twój nick:
Kod z obrazka:


disse:Jesus Christ theres plenty of spammy feedback on this web page. Have you ever thought about at
14.05.2016 0:03
disse:Jesus Christ theres plenty of spammy feedback on this web page. Have you ever thought about attempting to remove them or putting in a wordpress plugin?VA:F [1lpa20_1166]9.e.se wait...VA:F [1.9.20_1166](from 0 votes)
I'm impressed! You've managed the almost imioespbls.
23.12.2014 13:35
I'm impressed! You've managed the almost imioespbls.
Udr
19.09.2013 4:33
Eksploatowany przewaznie na stoczni hahaha

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.