Rosja jednym ze światowych liderów „rankingu niewolnictwa”?

Pod względem liczby ludzi pozbawionych wolności osobistej Rosja zajmuje szóste miejsce na świecie.
18.10.2013 15:47

Raport na ten temat przygotowała australijska organizacja Walk Free Foundation. Zgodnie z dokumentem, który nosi nazwę Global Slavery Index 2013, na świecie pozbawionych wolności osobistej oraz przymuszanych do pracy niewolniczej jest około trzydziestu milionów ludzi. Pod względem liczby niewolników przodują Indie, z czternastoma milionami takich osób.

Rosja zajmuje w tej klasyfikacji szóste miejsce, z pięćset czterdziestoma tysiącami „niewolników” żyjących na jej terytorium. Przed Rosją znalazły się jeszcze Chiny, Pakistan, Nigeria oraz Etiopia. Wraz z Tajlandią, Demokratyczną Republiką Konga, Birmą i Bangladeszem tworzą one „czarną dziesiątkę” indeksu, gdyż w krajach tych żyje siedemdziesiąt sześć procent wszystkich „niewolników” na całym świecie.

W indeksie posłużono się dość szeroką definicją „niewolnictwa”, obejmującą m.in. takie zjawiska jak praca przymusowa, „kupowanie” żon oraz całkowitą zależność od wierzycieli. „Podstawową kategorią jest traktowanie człowieka jako nieruchomości, którą można kupić, sprzedać, wymienić, a jeśli to konieczne doprowadzić do stanu wyniszczenia” – tłumaczą twórcy raportu.

Źródło: kasparov.ru

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.