Prawie połowa Białorusinów gotowa opuścić swój kraj. Na zawsze

Z badań opinii publicznego pozarządowego ośrodka ISSEPS wynika nie tylko bieda, ale i coraz większy sceptycyzm wobec integracji z Zachodem. 

01.08.2012 11:09

W zeszłym roku za ewentualnym przystąpieniem do Unii Europejskiej było 45% badanych, 32 % przeciw, ale w tym roku preferencje rozkładają się niemal po równo – 39:38. Tymczasem powoli rośnie poparcie dla Związku Białorusi i Rosji (obecnie 34% za, 44 przeciw, rok temu 31% za, 47% przeciw). Na pomysł Putina związania krajów okołorosyjskich Unią Eurazjatycką pozytywnie reaguje aż 48% badanych. Podobnie spora grupa (39%) uważa, że w Rosji żyje się lepiej niż w ich ojczystym kraju.

53% respondentów wyraziło chęć do pracy lub nauki za granicą, a 41% chciałaby na stałe przenieść się poza Białoruś.

Jak podaje portal regnum.ru 29 czerwca białoruski parlament zatwierdził poprawki do kodeksu wykrocze adminsitracyjnych zaostrzając kary za prowadzenie badań opinii publicznej bez zgody władz. Białoruski Niezależny Instytut Studiów Społeczno-Gospodarczych i Politycznych (IISSEPS) jest zarejestrowany w Wilnie, dokąd przeniósł się z Mińska po konflikcie z władzami i kilkukrotnymi aresztowaniami wsród najważniejszych osób Instytutu.

 

Źródło: regnum.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.