Polska o Karcie Polaka: decyzja białoruskiego sądu nie ma żadnego znaczenia

Sąd Konstytucyjny Republiki Białoruś wydał oficjalne oświadczenie w sprawie tzw. Karty Polaka.

11.04.2011 19:55

Zgodnie z owym oświadczeniem, Karta Polaka jest niezgodna z Konwencją Wiedeńską, polsko-białoruskimi umowami o współpracy, a także Kartą Narodów Zjednoczonych. Władze białoruskie zwracają również uwagę na to, iż ulgi, wynikające z posiadania Karty, działają tylko w jedną stronę, i nie zostały przy tym omówione z Mińskiem. Białorusini utrzymują również, iż konsul narusza międzynarodowe standardy przy wydawaniu Karty, zgodnie z którymi Białoruś powinna wyrazić zgodę na takie działania polskiej służby konsularnej. Mińsku nie podoba się również fakt, iż polskie władze dają niektórym białoruskim organizacjom pozarządowym prawo decydowania o przyznaniu Karty.

Jak mówi Michał Dworczyk, jeden z twórców Karty Polaka, nie wpłynie to jednakże na wydawanie Karty. Przypomina on również, iż Mińsk od samego początku był niechętny Karcie: wywierał naciski na osoby, które chciały otrzymać Kartę, a także przeszkadzał polskim konsulom w pracy.

Obie strony przyznają, iż w świetle prawa międzynarodowego decyzja białoruskiego sądu konstytucyjnego nie ma żadnego znaczenia, gdyż Polska jest suwerennym państwem i Białoruś nie ma możliwości wpływu na jej decyzje.

 

Źródło: belaruspartisan.org

(MB)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.