Polska gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

W dniach 2-12 lipca 2017 r. w Krakowie odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroczyste otwarcie sesji odbędzie się 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu. Udział w nim weźmie wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński oraz wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr. Magdalena Gawin. Uroczyste zakończenie sesji odbędzie się 12 lipca w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
27.06.2017 20:47

Na miejsce obrad wybrano Centrum Kongresowe ICE Kraków. W jego przestrzeni będą miały miejsce wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoległe m.in:

-Forum Młodych Profesjonalistów - pod hasłem: "Memory: Lost and Recovered Heritage". Odbędzie się w dniach 25.06.2017 – 4.07.2017 (w Warszawie i w Krakowie). Głównym celem Forum jest porównanie dwóch historycznych centrów największych miast Polski – Warszawy i Krakowa jako przykładów destrukcji i trwania dziedzictwa. Uczestnicy to młodzi eksperci z całego świata, (22-32 lata), zainteresowani tematyką światowego dziedzictwa będą wymieniać dyskutować na następujące tematy: Pamięć i tożsamość, konserwacja i renowacja dziedzictwa, granice rekonstrukcji,  zarządzanie dziedzictwem.

-Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa- organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO. Odbędzie się w dniach 30.06.2017 – 6.07.2017 (w Krakowie). Gospodarzem jest Prezydent Miasta Krakowa / Miasto Kraków. Przewidziane dla maksymalnie 100 uczestników, wybranych spośród zarządców miejsc światowego dziedzictwa, dla których zostały przygotowane raporty o stanie zachowania do przedstawienia podczas 41. sesji do decyzji Komitetowi Światowego Dziedzictwa.

 -Forum Społeczeństwa Obywatelskiego organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO Odbędzie się 5.07.2017 (w Krakowie). Jest to spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z członkami Komitetu Światowego Dziedzictwa. 

Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkanie 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa dotyczące ogólnej polityki i zasad realizacji zapisów Konwencji z 1972 r. W roli obserwatorów, uczestniczą w niej delegacje z ponad 170 Państw-Stron Konwencji światowego dziedzictwa - ze wszystkich kontynentów oraz zarejestrowani przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Przedmiotem spotkania, podobnie jak w ubiegłych latach, będą decyzje dotyczące wpisania nowych dóbr na Listę światowego dziedzictwa, przegląd i ocena stanu zachowania obiektów na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu oraz dyskusje nad problematyką ochrony światowego dziedzictwa. Komitet będzie obradował między innymi nad decyzją o wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa kandydatury z Polski: Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach (Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga). Jeżeli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie, będzie to 15 obiekt w Polsce na Liście światowego dziedzictwa. Członkowie polskiej delegacji są wyłączeni z podejmowania decyzji w sprawie polskiego wniosku.

Polska jako kraj-członek Komitetu jest gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa i przewodniczy obradom Komitetu. Przewodniczącym 41. sesji jest prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. Organizatorem sesji z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we współpracy z MSZ, MSWiA oraz władzami miasta Kraków.

W imieniu MKiDN organizatorem wykonawczym i koordynatorem sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa - w NID powstał specjalny Zespół zadaniowy ds. organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 obiektów z Polski:

-Stare Miasto w Krakowie

-Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

-Puszcza Białowieska

-Stare Miasto w Warszawie

-Stare Miasto w Zamościu

-Średniowieczny zespół miejski Torunia

-Zamek krzyżacki w Malborku

-Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy

-Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

-Drewniane kościoły południowej Małopolski
Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa

-Park Mużakowski

-Hala Stulecia we Wrocławiu

-Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.