Miedwiediew na marginesie zaufania społecznego

Obecnie zaufanie do premiera Dmitrija Miedwiediewa deklaruje 1% badanych, tylko tyle osób wybrałoby go na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Co to oznacza dla układu sił na Kremlu?
05.10.2013 11:09

Dla rosyjskiej sceny politycznej poparcie społeczne dla premiera ma zupełnie inny wymiar niż w państwach demokratycznych – twarzą partii „Jedna Rosja” jest przecież Władimir Putin, a nie Miedwiediew, to od expułkownika KGB zależy przyszłość premiera Federacji Rosyjskiej. Jeszcze dwa lata temu zastanawiano się czy aby na pewno w tandemie Putin – Miedwiediew temu pierwszemu uda się utrzymać przewagę. Teraz sytuacja jest więcej niż jasna – premier spadł do roli postaci pozbawionej zaplecza politycznego i poparcia społecznego a niepowodzenia polityczne, czy też zły stan gospodarki rosyjskiej w oczach Rosjan spadają właśnie na Miedwiediewa.

Socjolog Lev Gudkov zauważa, że niskie poparcie społeczne nie przeszkadza Miedwiediewowi pełnić roli premiera. „Nie żyjemy w społeczeństwie demokratycznym (…) ale pod autorytarnym reżimem, gdzie władza jest suwerenna i nie jest kontrolowana przez społeczeństwo. W tej sytuacji premierem można uczynić nawet konia”.

Utrzymywanie coraz mniej popularnego premiera może być dla Putina wypełnianiem nieformalnej umowy, spłacaniem lojalności Miedwiediewa, W tej sytuacji premierem można uczynić nawet koniaktóry posłusznie oddał fotel prezydencki Władimirowi Władimirowiczowi. Jednak koszt znoszenia przez Kreml niezadowolenia społecznego jest coraz większy. Putin ma w pamięci bezprecedensowe protesty po wyborach prezydenckich w marcu 2012 r., które ogarnęły większość dużych miast w kraju. Badania opinii publicznej wykazują, że mimo permanentnego bojkotu ze strony mediów aż 51% społeczeństwa rozpoznaje postać znanego publicysty i opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. W tej sytuacji może się okazać, że Putin jako gwarant stabilności dla klanów oligarchicznych będzie musiał znaleźć nową twarz dla wewnętrznej polityki rosyjskiej…

W sondażach liderem popularności pozostaje Władimir Putin mogący liczyć na 30% zaufania społecznego (o 3  punkty więcej niż dwa lata temu). Liderzy koncesjonowanej opozycji: Gennadij Zjuganow (komuniści) i Władimir Żyrinowski (nacjonaliści) mają odpowiednio 6 i 3% potencjalnego poparcia jako głowa państwa. Na tym tle Miedwiediew okazuje się być politykiem skończonym.

Źródło: svpressa.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Learning a ton neat from heliomeds.com cheapest generic levitra health insurance small business com
10.02.2014 23:32
Learning a ton neat from heliomeds.com cheapest generic levitra health insurance small business comparehealthinsur.com temporary health insurance international these senior life insurance company georgia bestlifeinsurpolicy.com american life insurance articles.
Nałęcz jest już oficjalnym ddoracą, historycznym. Czasmi pełni rf3wnież, zdaje się, funkcje rzecznik
01.12.2013 19:54
Nałęcz jest już oficjalnym ddoracą, historycznym. Czasmi pełni rf3wnież, zdaje się, funkcje rzecznika, jednak skoro chyba nie jest zgłoszony jako rzecznik oficjalnie, to może w podpisie miało być "przyszły rzecznik". Pozdrawiam

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.