Mari El: przypominają o bohaterach walk z Moskwą

Ruch Odrodzenia Maryjczyków „Mari Ushem” ogłosił 2013 rokiem bohaterów narodowych Mamicza Berdeja i Bołtusza, zasłużonych w bojach przeciwko Iwanowi Groźnemu podczas Wojen Czeremiskich z XVI w.
20.04.2013 20:19

Obchody roku pamięci rozpoczęły się 11 kwietnia od spotkania członków organizacji w miejscowości Mari Ernur, gdzie znajduje się pomnik poświęcony Berdejowi. Kolejna odsłona roku pamięci będzie miała miejsce w dniach 24-25 kwietnia, kiedy członkowie „Mari Ushem” („Związek Maryjczyków”) pojawią się w mieście Małmyż, w którego obronie przed wojskami moskiewskimi zginął Bołtusz. W ramach obchodów działacze Ruchu Odrodzenia Narodowego wezmą udział w pracach modernizacyjnych na terenie miejscowego Kompleksu Historyczno-Etnograficznego „Bołtusz-kuryk”. 26 kwietnia w stolicy Mari El, Joszkar-Ole, zorganizowany zostanie „Dzień Pamięci Sławnych Przodków”, podczas którego zaplanowano występy artystyczne, odczyty i wspomnienia, których tematem przewodnim będą nie tylko wymienieni wyżej maryjscy bohaterzy narodowi, ale również ofiary komunistycznych represji z niedalekiej przeszłości. Kilka imprez narodowych zaplanowano na kolejne miesiące 2013 r. Jedną z najważniejszych będą z pewnością obchody dziewięćdziesiątej piątej rocznicy II Zjazdu Narodu Maryjczyków, który odbył się w czerwcu 1918 r.

Portal Arcana przedstawia skrócone biogramy obydwu maryjskich bohaterów narodowych.

Mamicz-Berdej był jednym z najważniejszych wodzów Maryjczyków podczas Pierwszej Wojny Czeremiskiej, która toczyła się pomiędzy 1552 a 1557 rokiem, po zajęciu przez Rosjan Kazania i upadku tamtejszego Chanatu. W pierwszy dwóch latach tego konfliktu z Państwem Moskiewskim (na którego czele stał wówczas Iwan Groźny) Berdej dowodził niewielką grupą powstańczą, która zajmowała się atakami na statki transportowe na Wołdze. Działalność ta przysporzyła mu popularności w takim stopniu, że już w 1555 r. dysponował armią składającą się z kilku tysięcy ludzi. Wtedy też Berdej podjął działania dyplomatyczne mające na celu odbudowę Chanatu Kazańskiego – zaprosił księcia nogajskiego Achpoł-Beja, który miał zasiąść na odnowiony tronie chańskim. Misja ta zakończyła się jednak całkowitą klęską – Tatarzy, którzy przybyli wraz z księciem na tereny Maryjczyków, zamiast pomóc im w walkach z Moskwą, rozpoczęli regularny rabunek. Po tym nieudanym eksperymencie Berdej sam stanął na czele powstania narodów Powołża przeciwko Państwu Moskiewskiemu. Jego armia powstańcza, składająca się nie tylko z Maryjczyków, ale również Tatarów i Udmurtów, liczyła około dwudziestu tysięcy ludzi. Próbując rozniecić powstanie na kolejne okręgi Powołża, zajmowane przez niektóre plemiona maryjskie i Czuwaszy, został zdradziecko pojmany w marcu 1556 r. i przekazany władzom rosyjskim. Zginął z rąk kata w Moskwie. Ideę Berdeja kontynuował jego syn Kaczak, który był przywódcą Maryjczyków podczas Drugiej Wojny Czeremiskiej w latach 1571-1574, oraz wnuk Dżan-Gali, przewodzący walkom Maryjczyków o niezależność podczas rosyjskiej Smuty na początku XVII wieku.

Bołtusz z kolei był władcą maryjskiego Księstwa Małmyżskiego. Zgodnie z jedną z wersji późniejszy bohater narodowy Maryjczyków miał doświadczenia w walkach z Rosjanami na długo przed rozpoczęciem Pierwszej Wojny Czeremiskiej. Już w 1524 r. miał uczestniczyć w zwycięstwie nad księciem Dymitrem Palieckim w pobliżu Małego Sundyrija, później dowodził jednym z oddziałów pogranicznych w pobliżu miejscowości Krasnowidowa, gdzie do dziś jedno z ważniejszych wzgórz nosi nazwę Góra Bołtusza. Kiedy rozpoczął się konflikt z Moskwą w 1552 r. Bołtusz próbował zabezpieczyć swoje księstwo poprzez wybudowanie twierdzy Sanczara nad Kokszagą. Jego starania nie przyniosły jednak efektu i rok później uległ przeważającym siłom moskiewskim dowodzonym przez Aleksego Adaszewa (znanego także w Polsce ze względu na jego udział w Wojnach Inflanckich). Według niektórych przekazów maryjski książę zginął podczas obrony Małmyża, a jego ciało zostało pochowane na Górze Bołtuszowskiej, górującej nad miastem, gdzie w 2011 r. ustawiono pomnik jego pamięci. To właśnie domniemana data jego śmierci, 26 kwietnia, obchodzona jest w Mari El jako Dzień Bohatera Narodowego – Mari Teleshke Keche.

Źródła: finugor.ru, marihistory.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Michał
03.06.2015 10:43
Przepraszam za literówki i błąd.
Michał
03.06.2015 10:42
Pragnę uzupełnić informację o Berdeju Mamiczu, iż był on księciem Czeremiskim (Maryjskim) i po matce Czuwaskim. Matka Bredeja (Bierdieja) była księżną czuwaską, a sam Berdej wychował się na dworze Czuwaskim u swoich dziadków od strony matki. Dziadek Berdeja przekazał mu tron czuwaski, zamiast swojemu synowi, który był bratem matki Berdeja. W tym miejscu pragnę sprostować informację, iż Berdej stał na czele Maryjców Ługowych, a sam posiadał regularną armię, a ponadto to on podbił Chanat Kazański przy współudzile wojsk moskiewskich, które po podbiciu Chanatu Kazańskiego nie chciały, z rozkazu Iwana Groźnego, opóścić terytoriów podbitych i należących do Maryjczyków. Wówczas Berdej pokonał wojaks Iwana i zmusił je do powrotu na terytorium Księstwa Moskiewskiego. Wiedział, że doprowadzi to do wojny, dlatego też "dogadywał" się z innymi chanatami i plemionami w sprawie przystąpienia do paktu antyiwańskiego. Te mniejsze chanaty, które nie chciały przystapić do paktu, podbijał. Berdej został zdradziecko napadnięty przez swojego stryja (brata matki), który zaprosił go na spotkanie pod pretekstem przystąpienia wraz ze swoim wojskiem do paktu antyiwańskiego. Berdej pojechał na to spotkanie wraz z własnym pocztem liczącym 500 zbrojnych. Podczas tego spotkania stryj Berdeja upił Berdeja i jego zbrojnych i chciał go pojmać. Doszło do regularnej bitwy, w której zginęli wszyscy zbrojni Berdeja zabijając przy tym ok. 1000 - 1200 zbrojnych stryja (tu zdania historyków rosyjskich są podzielone). Berdej posiadał swoje prywatne posiadłości wokół rzeki Mała Kokszaga. Sam oprócz tego, że był wybitnym politykiem i wodzem, był także cenionym poetą - jego wiersze do dziś są tłumaczone, m.in. na język turecki. Jeszcze, jako ciekawostkę dodam, że od narodu Czuwaszów wywodzi się dzisiejszy naród Bułgarów. Natomiast w kwestii Bołtusza (Bołtysza) legenda głosi, iż zginął podczas obrony Małmyża od moskiewskiej kuli armatniej. Na wieść o tym jego żona Wietługa ubrała się w rycerską zbroję i poprowadziła wojska maryjskie do zwycięstwa, a po zwycięstwie z rozpaczy po utracie męża rzuciła się do rzeki, która od tamtej pory za nazwę nosi jej imię, czyli Wietługa. Jeśli jest ktoś zainteresowany, to mogę udzielić dokładniejszych informacji. Zawsze nalezy pamiętać o Bohaterach i Przodkach.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.