Krym ostoją „rosyjskiego szowinizmu”?

Według przewodniczącego Medżlisu Tatarów Krymskich Mustafy Dżemiliewa autonomia Krymu stała się „ostoją potwornego szowinizmu i prorosyjskiego separatyzmu”.
21.09.2013 18:03

„Wiele lat po rozpadzie Związku Sowieckiego Krym pozostawał, według licznych politologów, rezerwatem komunizmu na terenie Ukrainy. Teraz można go nazwać rezerwatem okropnego szowinizmu i separatyzmu prorosyjskiego. Ten szowinizm rozkwitł tutaj nie tylko w życiu codziennym. Przeniknął wszystkie struktury władzy autonomii od dołu do góry” – oświadczył Dżemiliew w specjalnym oświadczeniu dotyczącym perspektyw stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską. Przewodniczący tatarskiego Medżlisu przypomniał wyniki sondażu, zgodnie z którymi osiemdziesiąt cztery procent mieszkańców Autonomii Krymu uważa do tej pory, że Stalin był wielkim mężem stanu, co za tym idzie – jego polityka wobec Tatarów (przymusowe przesiedlenia do Azji Środkowej) była w pełni usprawiedliwiona.

Dżemiliew wyraził nadzieję, że zaplanowane na listopad obecnego roku podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Kijowem a Brukselą zaowocuje większym zaangażowaniem instytucji europejskich w kwestie ochrony praw człowieka na Krymie. „W tym konkretnym przypadku nasz kraj powinien dostosować się do europejskich standardów praw człowieka oraz mniejszości narodowych” – dodał przewodniczący.

Źródło: turkist.org

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


W13
24.10.2013 8:31
I kto to mówi... Nikt inny, jak właśnie Tatarzy, dają tam popis szowinizmu, przed którym ludność słowiańska musi się po prostu bronić. Stepowi bowiem - jak zwykle 0 sięgają po przemoc. Wątpię czy w interesie kogokolwiek byłaby powtórna islamizacja Taurydy...
pinokio
24.09.2013 17:12
wybiorczy artykul ,a sprawa wyglada tak .powracajacy tatarzy dziela krym jak im sie podoba ,buduja domy bez zezwolenia ,trwajka male klanowe wojenki ,atakuje sie ludnosc rosyjskojezyczna.to tez prawda. a pomocy szukaja w unii ,bedzie drugie kosowo.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.